Bp Gębicki: w duchu Jana Pawła II przyjmijmy krzyż Światowych Dni Młodzieży

2014-04-18

Wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej we włocławskiej katedrze przewodniczył biskup pomocniczy Stanisław Gębicki. Hierarcha przypomniał, że dziś adorujemy krzyż ze świadomością, że za równy miesiąc rozpocznie się nawiedzenie krzyża Światowych Dni Młodzieży w diecezji włocławskiej. Po liturgii słowa, zgodnie z obrzędami liturgii Męki Pańskiej, bp Gębicki poprowadził adorację krzyża, obrzęd Komunii św., a następnie procesję do grobu Pańskiego.

Bp Mering: dziękuję tym, którzy oddają cześć Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie

2014-04-17

We włocławskiej Bazylice Katedralnej obchody Świętego Triduum Paschalnego rozpoczęły się Mszą Wieczerzy Pańskiej sprawowaną o godz. 18. Celebracji przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Mszę św. koncelebrowali: biskup pomocniczy Stanisław Gębicki i biskup senior Bronisław Dembowski oraz 20 kapłanów. Wspominając wydarzenia Wieczernika, bp Mering obmył nogi dwunastu alumnom włocławskiego Seminarium.

Bp Mering wzywał do entuzjazmu i radości z głoszenia Ewangelii

2014-04-17

We włocławskiej katedrze w Wielki Czwartek 17 kwietnia bp Wiesław Mering przewodniczył Mszy Krzyżma, podczas której prezbiterzy diecezji odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Tradycyjnie do włocławskiej katedry zjechali ministranci z całej diecezji, a asystę sprawowali świeccy ceremoniarze ustanowieni kilka miesięcy wcześniej przez Biskupa Włocławskiego. Mszę św., wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim i biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim, koncelebrowało 270 kapłanów.

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne

2014-04-17

Od Mszy Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Zmarł ks. prof. Stanisław Olejnik – nestor polskich teologów moralistów

2014-04-16

W dniu 16 kwietnia br. w 94 roku życia i 70 kapłaństwa zmarł we Włocławku wybitny polski teolog moralista ks. infułat prof. dr hab. Stanisław Olejnik – kapłan diecezji włocławskiej, wieloletni wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie; trudzący się dla odnowy teologii moralnej w Polsce po Soborze Watykańskim II, cieszący się przyjaźnią i ceniony przez bł. Jana Pawła II.

______ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY______

______________FACEBOOK______________