2020: rok pod znakiem koronawirusa

31 grudnia 2020 r., ks. AT

2020: rok pod znakiem koronawirusa

Pandemia korona wirusa, która panuje na całym świecie spowodowała liczne obostrzenia i ograniczenia, limity wiernych w kościołach, a jednocześnie doprowadziła do dezorganizacji kalendarza wydarzeń diecezjalnych. Nie doszła do skutku m.in. wielka narodowa pielgrzymka do Rzymu w 100-lecie urodzin Świętego Jana Pawła II, odwołana beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego czy doroczna diecezjalna pielgrzymka prezbiterów. Covid-19 przyczynił się do choroby wielu osób, wśród nich niech nie zabrakło również biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa, biskupa pomocniczego Stanisława Gębickiego oraz wielu prezbiterów, spośród których kilku przegrało walkę z chorobą. Sytuacja ta wymusiła większe wykorzystanie nowych środków ewangelizacyjnych: transmisja Mszy św. online, różaniec online z różnych parafii, diecezjalne rekolekcje internetowe prowadzone przez ks. Sebastiana Adamczyka, nabożeństwa okresowe czy adoracje Najświętszego Sakramentu. Diecezjanie włocławscy wykazali się wielką wrażliwością duchową oraz materialną. Podejmowano wiele inicjatyw modlitewnych oraz konkretną pomoc wobec seniorów, chorych oraz opiekujących się nimi. Odpowiadając na apele Pasterza, lekarzy oraz stacji krwiodawstwa oddawano osocze pomocne w leczeniu koronawirusa.