"Polska pod Krzyżem" - ważne informacje (aktualizacja - 10.09 - czerwona czcionka)


10 września 2019 r., źródło: polskapodkrzyzem.pl

"Polska pod Krzyżem" - ważne informacje (aktualizacja - 10.09 - czerwona czcionka)

W związku ze zbliżającą się akcją modlitewną „Polska pod Krzyżem”, podajemy kilka ważnych informacji dla Pielgrzymów i Wolontariuszy.

 

 1. Przypominany, że spotkanie modlitwene "Polska pod Krzyżem" ma charakter pokutno-ekspiacyjny; prosimy, aby taki nastrój panował również podczas pielgrzymowania do Kruszyna oraz w czasie powrotu do domów.
 2. Prosimy Pielgrzymów o przybycie na spotkanie - w miarę możliwości - w stanie łaski uświęcającej (na miejscu będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, jednak może się to wiązać z bardzo długim oczekiwaniem).
 3. Prosimy o przywiezienie domowych krzyży, które będą uroczyście poświęcone podczas modlitewnego spotkania.
 4. Prosimy o zabranie ze sobą rzeczy cieplejszych oraz przeciwdeszczowych na wypadek trudniejszej pogody.
 5. Jeżeli to możliwe, prosimy o zabranie małych składanych turystycznych krzesełek bądź kocyków, na których będzie można usiąść (w sektorach nie będzie przygotowanych wcześniej miejsc siedzących: ławek, krzeseł, itp.).
 6. Na miejscu będzie możliwość zakupienia ciepłych lub zimnych posiłków (w cenie 10 zł za posiłek) oraz ciepłych lub zimnych napojów (w cenie 5 zł).
 7. Kapłani proszeni sią o zabranie ze sobą legitymacji kapłańskiej oraz alby i stuły koloru czerwonego, a szafarze świeccy ważnej legitymacji szafarza.
 8. Prosimy kapłanów i szafarzy świeckich o zabranie cyborium wypełnionego komunikantami (opatrzone wizytówką zawierającą imię i nawisko "właściciela", cyborium będzie można zdeponować przed Mszą św. w specjalnie przygotowanej w tym celu, monitorowanej kaplicy).
 9. Wszystkich kapłanów i szafarzy prosimy o zgłoszenie się do biura przepustek 14 września, do godz. 14.00.
 10. Prosimy kapłanów o włączenie się w posługę sakramentu pokuty.
 11. Wokół lotniska przygotowane będą płatne prywatne parkingi: dla autokarów - 50 zł (odległość do 500 m od miejsca wydarzenia), dla samochodów osobowych - 20 zł (odległość do 1,5 km od miejsca wydarzenia).
 12. Odprawa służb medycznych będzie miała miejsce 14 września o godz. 8.00 przy szpitalu polowym na lotnisku.
 13. Odprawa zgłoszonych wolontariuszy - 14 września, o godz. 7.30, przy wejściu do sektorów. Uwaga: Tylko zarejestrowani, bądź zgłoszeni wolontariusze mogą pełnić posługi podczas wydarzenia.
 14. Plakaty i ulotki można zamawiać przez e-mail: biuro@polskapodkrzyzem.pl podając: adres, nr. telefonu, ilość plakatów A2, A3 oraz ulotek.
 15. Prosimy, aby rozwieszać plakaty tylko w tych miejscach, w których uzyskana będzie na to zgoda.
 16. Uruchomione będą dodatkowe autobusy MPK (oznaczenie “LOTNISKO”), kursujące co 20 minut na trasie: Dworzec PKS/PKP - Plac Wolności – lotnisko (pętla) od godz. 6.20 (14.09) do godz. 2.05 (15.09); szczegółowe informacje: https://mpk.com.pl/wydarzenie-polska-pod-krzyzem/
 
Uwagi dotyczące dojazdu na parkingi
 
1) Z autostrad lub dróg wojewódzkich:
 
a) Zjazd z A1 na Włocławek-Kowal (kierujemy się w Kowalu na Choceń - Śmiłowice - Kruszyn) lub na Włocławek-Michelin - Kruszyn;
b) Zjazd z A1 na Włocławek-Zachód-Poznań (kierujemy się na parkingi: samochody osobowe: w lewo na Pikutkowo - Smólsk; autokary: w prawo na Włocławek-Michelin - Kruszyn (Rondo Falbanka),
c) Droga nr 91 (stara "jedynka") od strony Torunia lub Kowala (podobnie trasa od strony włocławskiej tamy, Lipna, Płocka) – kierujemy się na ul. Wronią, Kruszyńską (od strony Torunia) lub Aleją Królowej Jadwigi (droga nr 62 - od strony Kowala, Płocka, tamy) do Ronda Falbanka, tam kierunek Włocławek-Michelin; za Michelinem - samochody osobowe zjeżdżają na Smólsk - Kruszyn, a następnie na wyznaczone parkingi;
d) Od strony Brześcia, Radziejowa, Kruszwicy, Gniezna (w Pikutkowie) samochody osobowe skręcają w prawo na Smólsk; autokary jadą prosto do Ronda Falbanka: tam kierunek Włocławek-Michelin - Kruszyn;
e) Od strony Chodcza, Chocenia, Kłodawy, Uniejowa, Zduńskiej Woli – w Kruszynie dyspozycje na odpowiednie parkingi.
 
2) Z dworca PKP/PKS Włocławek (odległość do miejsca wydarzenia - ok. 10 km) możliwość przejazdu komunikacją miejską (autobusy oznaczone jako “LOTNISKO”).
 
Pozostałe informacje:
 
a) Dla ułatwienia dojazdu do parkingów wprowadzone zostaną kierunkowe tablice informacyjne.
b) Ruchem kierować będzie Policja i oznakowani Wolontariusze.
c) Szczególna ostrożność i wzajemna życzliwość usprawni działania.
d) Obowiązuje bezwzględny zakaz parkowania w przypadkowych miejscach na trasie Włocławek-Michelin, w Michelinie i Kruszynie.
e) Uprasza się o cierpliwość i duchowy, pątniczy charakter podróży.
f) Prosimy o czytelne oznakowanie pojazdów pielgrzymkowych.
g) Z pewnością przydadzą się naładowane baterie telefonów, latarki…
h) Plenerowy posterunek Policji znajduje się na placu celebry.
i) Sprawy zagubionych osób, dokumentów prowadzą punkty informacyjne na skraju placu celebry.
j) Zgodnie z zarządzeniem Straży Pożarnej kierowcy autokarów proszeni są o pozostanie przez cały czas w pobliżu swoich pojazdów.
 
Okolicznych mieszkańców bardzo prosimy o dostosowanie swoich planów podróży na sobotę, 14 września, tak, by ominąć, w miarę możliwości, odcinek Kruszyn-Michelin, np. udając się do Włocławka przez Lubraniec, Brześć, Kowal itp. Ulica Jana Pawła II nie zostaje zamknięta dla ruchu, ale w szczytowych godzinach będzie bardzo zatłoczona. Stosując się do tej prośby, również bierzemy czynny udział w organizacji Wydarzenia. Dziękujemy.
 
Program wydarzenia „Polska pod Krzyżem” (zmiany)
 
8.00 Wymarsz sprzed kościoła św. Maksymiliana we Włocławku (ul. Zbiegniewskiej) - dla chętnych pragnących udać się pieszo na lotnisko w Kruszynie;
 
9.00 Przyjmowanie pielgrzymów na placu;
 
10.45 Zawiązanie wspólnoty;
 
11.00 Różaniec: tajemnice bolesne;
 
11.30 Konferencja wprowadzająca: „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie”, Lech Dokowicz;
 
13.00 Przerwa na posiłek;
 
15.00 Msza Święta pod przewodnictwem i z homilią biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, poprzedzona uroczystym wniesieniem relikwii Krzyża Świętego;
 
17.30 Konferencja: ks. Dolindo Ruotolo (wersja audio) oraz Joanna Bątkiewicz-Brożek
 
18.30 Przerwa;
 
20.00 Droga Krzyżowa;
 
22.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu (dla chętnych);
 
03:00 Zakończenie Adoracji i Msza Święta z niedzieli (Święto Matki Bożej Bolesnej)
 

Zapraszamy do współpracy wolontariuszy pragnących włączyć się w pomoc przygotowania i przebiegu spotkania modlitewnego "Polska pod Krzyżem" na lotnisku w Kruszynie.

 

Zgłoszeń można dokonywać za pomocą formularza dostępnego na stronie http://bit.ly/WolontariatDW.

 

Szczegółowe informacje pod adresem: zespolne@diecezja.wloclawek.pl.