Alumni włocławskiego WSD gościli w Hamburgu

3 maja 2022 r., tekst: al. MM; foto: al. PC

Alumni włocławskiego WSD gościli w Hamburgu

Majowy „długi weekend” upłynął moderatorom i alumnom Wyższego Seminarium Duchownego im. kard. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku pod znakiem odpoczynku i budowania wspólnotowych więzi. Jednocześnie był reaktywacją wcześniej organizowanych seminaryjnych wycieczek. W piątek 29 kwietnia wspólnota WSD udała się do Hamburga, dokąd została zaproszona przez ks. kan. dr Jacek Bystronia, proboszcza Polskiej Misji Katolickiej w tym mieście.

Alumni znaleźli zakwaterowanie w domach polskich rodzin. Spędzali tam każdy wieczór; mieli więc okazję poznać nowych ludzi, wymienić się doświadczeniem życia i wiary oraz porozmawiać na tematy nurtujące obie strony. Było to doświadczenie żywej wiary, ciepła rodzinnego i ludzkiej życzliwości. Jeden z kleryków podsumował: „Obawiałem się wyjazdu, a szczególnie pobytu w rodzinach. Jednak zostałem przyjęty z taką miłością i uśmiechem, że wszelkie obawy minęły. Dzięki rodzinie, u której mieszkałem, pogłębiła się we mnie chęć bycia gorliwym duszpasterzem”.

Drugiego dnia alumni udali się do sobotniej polskiej szkoły, gdzie przeprowadzili dla dzieci i młodzieży spotkania ewangelizacyjne, podczas których dzielili się doświadczeniem żywego Boga, animując piosenki połączone z tańcem. Sobotnie popołudnie było okazją do indywidualnego zwiedzania miasta i wypoczynku w pięknym krajobrazie „zielonego miasta Niemiec”. Wieczorem w kościele Najświętszego Serca Jezusowego wszyscy uczestniczyli w Mszy św., podczas której dwóch alumnów podzieliło się świadectwem powołania.

Sobotnia, wieczorna Msza św. rozpoczynała powołaniową niedzielię. W czterech polskich kościołach: św. Józefa, Najświętszego Serca Jezusowego, Wniebowzięcia NMP oraz Świętej Rodziny, alumni dzielili się podczas homilii świadectwem działania Boga na drodze ich życia. Po Mszach świętych rozprowadzali wśród polskich wiernych seminaryjną gazetę „Przedświt”, płytę seminaryjnego zespołu Kerygma oraz obrazki z wizerunkiem bł. Stefana Wyszyńskiego, prezbitera diecezji włocławskiej.

W niedzielę, 1 maja, w Polskiej Misji Katolickiej miała miejsce uroczystość odpustową ku czci NMP Królowej Polski. Mszy świętej o godzinie 11.00 w kościele św. Józefa przewodniczył ks. Ireneusz Świątek, rektor WSD, który w homilii przedstawił historię obchodzonej uroczystości. Zwrócił także uwagę na wielkie przywiązanie rodaków mieszkających poza granicami Polski do historii i ideałów ziemskiej ojczyzny.

W poniedziałkowe przedpołudnie alumni wraz z moderatorami zwiedzali „Park Miniatur Wunderland”, gdzie mogli zobaczyć budowle całego świata w pomniejszonej wersji. Kolejnym punktem było zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem. Na trasie zwiedzania nie zabrakło portu statków „Landunk Brücke”, tunelu pod rzeką Ładą i punktu widokowego, z którego można było podziwiać panoramę miasta. Kolejnymi przystankami były także: Filharmonia w Hamburku, ewangelicko-ausburska katedra św. Michała Archanioła oraz katedra Mariacka. Ostatnim punktem zwiedzania było lotnisko w Hamburgu.

Poniedziałkowy dzień zakończył się Mszą święta w kościele św. Józefa, po której przed obrazem Czarnej Madonny miała miejsce modlitwa  Litanią loretańską.

Pobyt w Hamburgu zakończył się w uroczystość NMP Królowej Polski, dziękczynną Eucharystią, po której, uczestnicy wyprawy, pełni wrażeń i doświadczeń udali się w drogę powrotną do Polski.