Bądkowo: wizytacja kanoniczna i sakrament bierzmowania

29 lipca 2019 r., tekst i foto: ASK

Bądkowo: wizytacja kanoniczna i sakrament bierzmowania

Wspólnota parafii św. Mateusza w Bądkowie przeżywała w niedzielę, 28 lipca bierzmowanie młodych parafian i wizytację kanoniczną. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Wiesław Mering.
Sprawozdanie z 4 lat życia parafii przedstawił ks. kan. Antoni Tabak, proboszcz parafii i wicedziekan dekanatu bądkowskiego. Z przedsięwzięć materialnych wymienił m.in. rewitalizację XIV-wiecznej świątyni parafialnej przy wsparciu dotacji unijnych, wymianę radiofonii, remont parkanu wokół kościoła, plebanii oraz wikariatki. Zauważył też prężnie funkcjonującą, żywą wspólnotę parafialną, która skupiać się w kołach różańcowych czy chórze powstałym przy parafii. Każdego roku parafia organizuje rowerowy rajd różańcowy i, jak podkreślił ksiądz proboszcz, jako jedyna parafia diecezji wspiera Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku darami roli. W planach ks. Tabak wyliczył remont wieży kościoła i przygotowania do stulecia konsekracji bądkowskiej świątyni, której dokonał w 1921 r. sł. Boży bp Wojciech Owczarek.
Przed udzieleniem sakramentu bierzmowania Biskup Włocławski wygłosił homilię dialogowaną. Podczas rozmowy z młodymi parafianami wyróżnił przesłanki, które płyną z odczytanego I czytania z Księgi Rodzaju, rozmowy Abrahama z Bogiem, który planuje ukarać miasta Sodomę i Gomorę: możemy wyprosić u miłosiernego Boga darowanie win innym ludziom. Odkupienia grzechów na krzyżu dokonał już Jezus. Wszyscy mogą skorzystać z Bożego miłosierdzia, ale ludzie muszą podjąć tę decyzję w pełnej wolności. Ks. bp Mering przypomniał też kandydatom do bierzmowania, że celem Eucharystii jest spotkanie z żywym Chrystusem, a warunkiem działania Ducha Świętego jest wiara.
Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych przez wszystkich zgromadzonych, Biskup Włocławski udzielił sakramentu bierzmowania 55 młodym parafianom.
Przed procesją eucharystyczną i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, ksiądz biskup wyraził radość z obecności prezbiterów z dekanatu bądkowskiego z dziekanem ks. kan. Janem Radaszewskim oraz wszystkich prac podjętych w parafii. W słowie końcowym przytoczył też liczne profanacje, które miały miejsce w naszym kraju. – To sprawia, że stajemy się obojętni. Stąd piękna akcja „Polska pod Krzyżem” 14 września, zainicjowana przez wiernych świeckich. Cała Polska ma się zgromadzić pod krzyżami stojącymi przy kościołach parafialnych, żeby przypomnieć sobie raz jeszcze, komu chcemy być wierni i komu zawdzięczamy dumne imię chrześcijanina – mówił ks. bp Mering, zachęcając do uczestnictwa. – To czas próby, musimy zdać z niej egzamin.