Bazylika katedralna: Msza św. w uroczystość bł. Michała Kozala

14 czerwca 2022 r., ks. AT

Bazylika katedralna: Msza św. w uroczystość bł. Michała Kozala

W liturgii Kościoła przypada dziś wspomnienie (we Włocławku uroczystość) bł. Michała Kozala, biskupa męczennika, patrona Włocławka.

O godz. 18.00 w bazylice katedralnej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

Michał Kozal urodził się on 25 września 1893 r. w Nowym Folwarku pod Krotoszynem (Wielkopolska). Święcenia kapłańskie otrzymał 23 lutego 1918 r. w Gnieźnie.

7 listopada 1939 r. został aresztowany przez Niemców wraz z alumnami seminarium i kapłanami Włocławka. 26 stycznia 1943 r. został uśmiercony w obozie zagłady w Dachau, zastrzykiem z fenolu. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 14 czerwca 1987 r. w Warszawie. W roku 2002 został ustanowiony patronem Włocławka.

W homilii papież powiedział o nim m.in.: „Niech będzie jednym jeszcze patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa - Tego, który «do końca umiłował»”.