Biskup Włocławski przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej


29 marca 2018 r., al. Damian Kurzawski

Biskup Włocławski przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej

W Wielki Czwartek 29 marca br., na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa, ks. bp Wiesław Mering sprawował w bazylice katedralnej we Włocławku Mszę Wieczerzy Pańskiej. Wokół Biskupa Diecezjalnego wokół ołtarza stanęli: ks. bp Stanisław Gębicki, ks. bp Bronisław Dembowski, liczni kapłani na czele z wikariuszem generalnym ks. prał. Wojciechem Frątczakiem, seminarium duchowne ze swoim rektorem ks. prał. Jackiem Szymańskim, siostry zakonne oraz wierni świeccy. Razem z Księdzem Biskupem modlił się również chór katedralny wraz ze scholą klerycką pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.
 
Homilię wygłosił ks. prał. Jacek Kędzierski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Kaznodzieja zauważył, że każdy człowiek, zarówno wierzący, jak i niewierzący, poszukuje prawdy i miłości. A jeśli usłyszy, że jest ktoś, kto mówi, że jest Prawdą, że swoją naukę zawiera w jednym przykazaniu miłości, zaczyna pytać i szukać śladu obecności Jezusa w świecie. „Możemy spotkać ludzi którzy pytają – pokażcie nam ślady obecności Pana Boga. My, chrześcijanie, możemy powiedzieć – przecież tych śladów jest tak ogromna rzesza. Grób Jezusa w Jerozolimie, świadectwa ludzi którzy swoje uzdrowienia zawdzięczają znakowi krzyża, płótno którym owinięto ciało Jezusa po złożeniu do grobu czy chusta św. Weroniki” – mówił ks. Kędzierski. Kaznodzieja wskazywał, że to między innymi te rzeczy są śladami obecności Jezusa w naszym życiu. Nawiązując do tajemnicy dnia przypomniał, że w Rzymie w Bazylice św. Jana na Lateranie obok Najświętszego Sakramentu, znajduje się wyjątkowa relikwia – cząstki stołu, na którym według tradycji Jezus z uczniami spożywali Ostatnią Wieczerzę. Nawiązując do wcześniej wymienionych śladów obecności Boga, ten wskazał jako szczególnie ważny dla zrozumienia tajemnicy Wielkiego Czwartku. Rozważając istotę tego dnia mówił, że jest nią to, że Jezus umiłował swoich uczniów do końca. Na wieczerzę zaprosił wszystkich, bez względu na zawód, pochodzenie czy cechy charakteru.
 
Kaznodzieja zachęcał, aby przypomnieć sobie daty i szafarzy sakramentów, które przyjęliśmy: chrztu, pokuty, pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania, małżeństwa, kapłaństwa.
 
Po homilii Pasterz Diecezji obmył nogi dwunastu klerykom seminarium.
 
Na zakończenie Mszy Świętej wspólnota parafii katedralnej złożyła na ręce Księdza Biskupa życzenia dla wszystkich obecnych na Eucharystii kapłanów, a następnie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy.