Biskup Włocławski przewodniczył uroczystościom Niedzieli Palmowej

26 marca 2018 r., tekst: al. Łukasz Kołodziejczak, zdjęcia: ks. Julian Głowacki

Biskup Włocławski przewodniczył uroczystościom Niedzieli Palmowej

Biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering  przewodniczył w Niedzielę  Męki Pańskiej uroczystej Eucharystii połączonej z obrzędem poświęcenia palm i procesji wokół bazyliki katedralnej.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz śpiewem Ewangelii ukazującej Mękę Pan Jezusa, którą w katedrze włocławskiej wykonali alumni Wyższego Seminarium Duchownego. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa oraz Jego cierpienie i śmierć są ze sobą nierozerwalnie związane. Chrześcijańskie tajemnice wiary przenikają się, a radość tworzy nierozdzielną jedność z krzyżem.

Homilię wygłosił ks. prał. Jacek Kędzierski. Kaznodzieja podkreślił, że czas Wielkiego Postu, szczególnie dzisiejsza liturgia wprowadza nas w Wielki Tydzień, który będzie obfitował w wiele wydarzeń pełnych paradoksów. Ks. Kędzierski  wskazał na kontrast zauważalny pomiędzy dwoma słowami: z jednej strony termin „hosanna”- wyrażający radość, z drugiej zaś „ukrzyżuj” - pełne pogardy i nienawiści. Wskazując na dwa tłumy, które krzyczą: „hosanna” oraz „ukrzyżuj”, kaznodzieja kontynuował: „Jezus wymaga od nas znacznie więcej. Nie wystarczy Jezusa tylko znać, nie wystarczy tylko kochać [...] dla nas Jezus powinien być tym, którego poznaliśmy, ale jednocześnie pokochaliśmy”. To osobista relacja z Jezusem uzdalnia wierzących do heroizmu wiary: „Wtedy staniemy pod krzyżem tak jak Maryja, jak święty Jan, i ci którzy naprawdę poznali i pokochali Jezusa. Bo Jezusa nie można zrozumieć bez Jego krzyża i zmartwychwstania!”.

Liturgii towarzyszył śpiew chóru seminaryjnego pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Nowaka.