Biskup Włocławski uczestniczył w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Ołtarza Ojczyzny w Gdańsku

17 grudnia 2017 r., Tekst i zdjęcie ks. Janusz Bartczak

Piękno skupione w grudce bursztynu i siła drzemiąca w kropli bohaterskiej krwi wyznaczały charakter uroczystości, jaka miała miejsce w sobotnie popołudnie, 16 grudnia, w Gdańsku, z racji 47. rocznicy Wydarzeń Grudniowych na Wybrzeżu oraz 36. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W obchodach – na zaproszenie księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego – wziął udział biskup włocławski Wiesław Mering.

Drugim powodem obecności Pasterza Diecezji Włocławskiej w kolebce Solidarności było odsłonięcie i poświęcenie tzw. Ołtarza Ojczyzny, w Bazylice Świętej Brygidy w Gdańsku, wykonanego z bursztynu i metali szlachetnych. Odsłonięcia dokonał Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, a poświecenia - ksiądz arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ksiądz arcybiskup Głodź przypomniał o bolesnych wydarzeniach w historii naszej Ojczyzny, o wystrzelonych – na rozkaz komunistycznych władz – „kainowych kulach” i o rozlewie bohaterskiej, robotniczej krwi. „Chrześcijańskie przebaczenie nie generuje zaniku pamięci ani nie zwalnia z głoszenia prawdy” - powiedział Ksiądz Arcybiskup. Kaznodzieja mówił też o zwycięstwie Polaków skupionych wokół Solidarności i Kościoła, czego owocem jest bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, z tabernakulum i kopią obrazu Czarnej Madonny w centralnej części. Inicjatorem jego powstania był w 2000 roku ksiądz prałat Henryk Jankowski, ówczesny kapelan Solidarności.