Bp Gębicki do maturzystów: stoicie przed dniem ważnych decyzji, od których zależeć będzie kształt waszego życia


4 kwietnia 2019 r., Tekst: ks. Przemysław Pilarski, Zdjęcia: Albin Zańko, Tomasz Cierlicki

Bp Gębicki do maturzystów: stoicie przed dniem ważnych decyzji, od których zależeć będzie kształt waszego życia

Maturzyści Diecezji Włocławskiej przez dwa dni modlili się na Jasnej Górze, prosząc o światło Ducha Świętego na czas zbliżających się egzaminów dojrzałości i rozeznanie swojego powołania. Tradycją jest, że spotkania młodzieży maturalnej organizowane są we wtorek i środę po IV Niedzieli Wielkiego Postu. Tym razem przypadło to na 2 i 3 kwietnia 2019 r.
 
Do Częstochowy przybyło ponad 3400 młodych pielgrzymów podzielonych na dwie grupy: pierwszego dnia rejon koniński, drugiego – sieradzki i włocławski. Nowym elementem programu tegorocznej pielgrzymki maturzystów był Apel Jasnogórski poprowadzony w intencji uczniów klas maturalnych dzień wcześniej, w poniedziałek, 1 kwietnia, przez ks. Przemysława Pilarskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży.
 
„Dziękuję wam drodzy młodzi przyjaciele. Dziękuję za podjęty trud pielgrzymowania do tego szczególnego miejsca” – powiedział na zakończenie Eucharystii bp Stanisław Gębicki, biskup pomocniczy diecezji włocławskiej, który przewodniczył spotkaniom maturzystów. „Przybywacie w szczególnie delikatnym momencie waszego życia, by stanąć prze Nią (Maryją), zapatrzeć się w Jej oblicze, powiedzieć Jej to, co wam leży na sercu, z czym przyjechaliście tutaj. Powiedzieć Jej to, co może innemu nie powiecie. Przybywacie, by u Niej szukać pomocy, wsparcia w waszych zmaganiach z tym wszystkim, co przynosi codzienność, również wasza młodość, co przyniesie wam również najbliższa przyszłość. Stoicie przecież nie tylko przed egzaminem dojrzałości, ale również przed dniem ważnych decyzji, od których zależeć będzie kształt waszego życia. Stajecie przed wyborami. Pamiętajcie, że przybywacie do najlepszej z Matek. Przybywacie z wiarą, że tak jak każda matka ziemska tak i Maryja, Ona was kocha. Ona chce wam naprawdę towarzyszyć swoją bardzo zawsze dyskretną obecnością i pomocą. Trzeba uwierzyć, że Ona wsłuchuje się w nasze wołania. Ona potrafi dostrzec nasze potrzeby. (…) Ona chcąc wam pomóc, mówi do was tak samo, jak w Kanie Galilejskiej: proszę was, zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn. Po prostu bądźcie posłuszni Jego woli. Zaufajcie Mu” – mówił bp Gębicki.
 
Dwudniowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „W mocy Ducha” i składała się z trzech części. Najpierw w jasnogórskiej bazylice młodzież wysłuchała konferencji ze świadectwami rówieśników i zaangażowała się w muzyczne uwielbienie prowadzone przez ks. prał. Michała Krygiera, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Włocławskiej. Następnie młodzi uczestniczyli w drodze krzyżowej na wałach. Najważniejszym punktem programu była Msza św. w intencji maturzystów w jasnogórskiej bazylice, której przewodniczył bp Stanisław Gębicki. Tegoroczne spotkanie poprowadził ks. Rafał Krazue MIC z młodzieżowym zespołem ewangelizacyjnym „Elo” z Lichenia. „Dzisiaj podczas ewangelizacji mówiliśmy o grzechu, że to jest nietrafianie do celu” – mówił we wtorek ks. Rafał Kruaze – „Co to znaczy? Bóg chce, żebyśmy byli dla siebie nawzajem człowiekiem, nie wilkiem. Bóg chce, żebyś był człowiekiem dla drugiego człowieka. On pragnie tego dla ciebie i dla mnie, i On może to uczynić, tylko On może. Jezus umarł dlatego, aby nas uczynić na nowo ludźmi, abyśmy mogli trafić do tego celu, tego planu, który Pan Bóg dla mnie i dla ciebie przeznaczył”.
 
Tradycyjnie oprawę muzyczną i liturgiczną przygotowują włocławscy diecezjalnie. W tym roku diakonię muzyczną pełnił zespół Jordan ze Zduńskiej Woli, a w przygotowanie liturgii włączyły się szkoły ponadgimnazjalne z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, św. Barbary w Turku, św. Jana Chrzciciela we Włocławku, Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli i bł. bp. Michała Kozala w Lipnie oraz Diecezjalna Asysta Liturgiczna Ministrantów.