Bp Gębicki pozostanie przez pewien czas wikariuszem generalnym

8 lipca 2020 r.

Bp Gębicki pozostanie przez pewien czas wikariuszem generalnym

Biskup włocławski Wiesław Mering, w oparciu o kanon 475 Kodeksu Prawa Kanonicznego, z dniem 8 lipca 2020 roku potwierdził ks. bp. Stanisława Gębickiego, biskupa pomocniczego seniora, na stanowisku wikariusza generalnego diecezji, do czasu zakończenia przez bp. Meringa posługi biskupa diecezjalnego we Włocławku.

Chociaż bp Gębicki przeszedł na emeryturę, to jednak bp Mering uznał, że w specyficznej sytuacji diecezji, gdy w tym roku kończy się także posługa biskupa diecezjalnego, do tego czasu istnieje potrzeba, aby bp Gębicki wsparł w tym wymiarze diecezję swoim doświadczeniem i posługą.

Drugim wikariuszem generalnym jest ks. prał. Wojciech Frątczak.

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Stanisława Gębickiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej. Bp Gębicki ukończył dziś 75 lat. Tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. O decyzji Papieża poinformował w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce.