Bp Mering: bp Michał Kozal uczy nas wierności

26 stycznia 2023 r., tekst: dk. MM; foto: ks. PW, dk. PC

Bp Mering: bp Michał Kozal uczy nas wierności

80 lat temu, 26 stycznia 1943 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau zastrzykiem fenolu zamordowany został biskup Michał Kozal, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego. Z racji rocznicy tego wydarzenia, w czwartek, 26 stycznia, o godz. 18.00, w bazylice katedralnej we Włocławku, sprawowana była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior Wiesław Alojzy Mering.

Mszę św. koncelebrowali kanonicy i prałaci Kapituły Katedralnej, duszpasterze włocławskich parafii oraz profesorowie i moderatorzy WSD we Włocławku. Modlitwa zgromadziła również siostry zakonne, alumnów i mieszkańców miasta Włocławek, któremu patronuje bł. Michał Kozal.

W homilii bp Mering, ukazał bp. Kozala jako człowieka wiernego Bogu, Ewangelii i Kościołowi. Zaznaczył też, że patron Włocławka żył w czasach podobnych do obecnej rzeczywistości - Dziś za wschodnią granicą toczy się wojna. Bp Kozal także doświadczył tej rzeczywistości. Na jego oczach za naszą zachodnią granicą umacniał się nazizm, który przyniósł najczarniejszą noc w historii świata - mówił hierarcha.

Biskup senior kontynuując rozważanie zastanawiał się jakich wartości może nauczyć przykład „Mistrza Męczenników”. – Przede wszystkim pokazuje jaka powinna być i ile znaczy wierność Jezusowi Chrystusowi. Dziś w teatrze, filmie, gazecie nie ma o niej mowy, bo jest ona nieatrakcyjna i wymaga zaparcia się siebie. Gdyby bp Michał nie był wierny Chrystusowi i Kościołowi, nie byłby tym, kim jest – wskazał homilista. Następnie wskazując na współczesne prześladowania hierarchów Kościoła: kard. Xaviera Naguena Van Thuan z Wietnamu, kard. Georga Pella z Australii oraz Josepha Zena z Hong Kongu, zaznaczył, że „wciąż realizują się słowa Apokalipsy św. Jana Apostoła (Ap 2, 10)” – mówił bp Mering.

Zakończeniem homilii stały się słowa modlitwy wypowiedzianej przez bp. seniora Meringa: „Naucz nas, błogosławiony biskupie, tej wierności, którą praktykowałeś aż do męczeńskiej śmierci”.

Michał Kozal urodził się 25 września 1893 w Nowym Folwarku. 23 lutego 1918 r. w katedrze gnieźnieńskiej otrzymał święcenia kapłańskie. Przez pewien czas pracował jako prefekt w bydgoskim Miejskim Katolickim Żeńskim Gimnazjum Humanistycznym. 13 sierpnia 1939 r. we włocławskiej katedrze otrzymał sakrę biskupią. 7 listopada tego samego roku, wraz z włocławskimi duszpasterzami, alumnami i wykładowcami WSD oraz nauczycielami miejscowych szkół, został aresztowany przez Niemców. Ostatecznie trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie 26 stycznia 1943 r. został zamordowany zastrzykiem z fenolu. Jego ciało zostało spalone w krematorium. 14 czerwca 1987 r. papież Jan Paweł II ogłosił bp. Kozala błogosławionym, określając go mianem „mistrza męczenników”.

Bł. bp Michał Kozal jednoczy we wspólnej czci trzy diecezje: gnieźnieńską, bydgoską i włocławską. W tym roku główne uroczystości ku czci bł. bp. Michała Kozala odbywają się w Bydgoszczy. Uczestniczy w nich biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.