Bp Mering: historia policji uczy dumy i pokory


26 lipca 2019 r., tekst i foto: ASK

Bp Mering: historia policji uczy dumy i pokory

 
W stulecie powstania Państwowej Policji ks. bp Wiesław Mering przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji policjantów i pracowników świeckich policji w parafii św. Barbary w Turku.
 
Zebranych powitał ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz miejscowej parafii.
 
W homilii ks. bp Mering wspomniał ubiegłoroczne wydarzenia organizowane z okazji stulecia niepodległości, nierozerwalnie związane z jubileuszem i podkreślił, że co czwartą ofiarą mordu katyńskiego był polski policjant. – Stalinowski gułag jest tym dla policji, czym był Dachau dla polskich księży, gdzie zginęło ponad 220 prezbiterów naszej diecezji – zwrócił się do funkcjonariuszy. W prezbiterium kościoła św. Barbary jest przedstawiony m.in. bł. ks. Michał Kozal, sufragan diecezji włocławskiej, który zginął w Dachau. – Przypominam, jak piękne karty ma polska policja w swojej historii, ilu prawdziwych męczenników i patriotów przywiązanych do swojej Ojczyzny i chcących jej służyć było członkami waszych formacji. Ta historia uczy słusznej dumy i prawdziwej pokory – zaznaczył ks. bp Wiesław Mering.
 
Docenił  też ważną inicjatywę – akcję krwiodawstwa pod hasłem: „100 litrów krwi na stulecie policji”.
 
Święto policji wypadło w dzień wspomnienia dziadków Jezusa – świętych Anny  i Joachima. – Niech świeci patronowie wyproszą błogosławieństwo i wolę służby, która ma zapewnić narodowi sprawiedliwość i prawdziwy pokój – życzył jubilatom Biskup Włocławski.
 
Po podziękowaniach ks. bp Mering wraz z komendantem policji odsłonił tablicę upamiętniająca 100-lecie powstania Państwowej Policji.
 
Mszę św. koncelebrowali ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego oraz prezbiterzy z dekanatu, a uczestniczyli w niej komendant wojewódzki, komendanci lokalnych komend policji, przedstawiciele władz samorządowych, policjanci, pracownicy cywilni komend i ich rodziny.
 
Szersza relacja zostanie opublikowana w „Ładzie Bożym”.