Bp Mering: „Musimy być dumni z naszej Ojczyzny!”

5 maja 2018 r., tekst: ks.AT; zdjęcia: ks.JG

Bp Mering: „Musimy być dumni z naszej Ojczyzny!”

4 maja, we wspomnienie św. Floriana strażacy obchodzą swoje patronalne święto. Wyjątkowy charakter przybrało ono w Grochowach, gdzie miejscowa jednostka OSP przeżywała 100-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, na zaproszenie ks. proboszcza Radosława Cyrułowskiego i druhów OSP, gościł w parafii ks. bp Wiesław Mering.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w parafialnej świątyni, której przewodniczył i homilię wygłosił Pasterz Diecezji. Przypomniał w niej najpierw osobę św. Floriana, rzymskiego legionisty, który oddał życie za Chrystusa na początku IV w. Jest on przykładem wierności aż do końca. Służąc Chrystusowi, służył swoim braciom. „Wystarczyło, aby zaparł się Chrystusa. Wystarczyło żeby powiedział Mistrzowi: nie” - zauważył hierarcha. Jego świadectwo potrzebne jest również dziś, w XXI w., bo i dziś Chrystus potrzebuje autentycznych świadków. „Współczesny świat zapomina o Bogu, tak łatwo rezygnuje z Ewangelii” - mówił bp Mering .

Na przykładzie Świętego Patrona Ksiądz Biskup ukazał istotę powołania strażaków, którzy narażając własne życie spieszą na ratunek drugiemu człowiekowi. Jest to jednocześnie doskonałe wypełnienie przykazania miłości, które zostawił Pan Jezus. „Prawdziwą realizacją miłości do Boga jest miłość skierowana w stronę człowieka. W ostatnim rozrachunku zostaje tylko ona” - podkreślił Pasterz Diecezji. Miłość do człowieka pociąga za sobą troskę o rodzinę, wspólnotę, społeczność - „Małą Ojczyznę”. Troszcząc się o dziedzictwo wspólnot, w których żyjemy uczymy się troski i odpowiedzialności za naszą Ojczyznę, której na imię Polska. „Musimy być dumni z naszej Ojczyzny!” - wołał hierarcha. Miłość do Niej przejawia się w trosce o Jej kulturę. „Ratowanie pomników kultury, przypominanie najmłodszym, że mają być dumni ze 100-lecia, które tu świętujemy jest zadaniem i obowiązkiem nas wszystkich” - podkreślił Ksiądz Biskup.

Po Eucharystii miał miejsce przemarsz wszystkich uczestników na miejscowy cmentarz, gdzie modlono się nad mogiłą powstańców styczniowych. Następnie na placu przed remizą OSP w Grochowach Ksiądz Biskup poświęcił i odsłonił okolicznościowy obelisk upamiętniający 100. rocznicę powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.