Bp Mering: patriotyzm zawsze oznacza wymagania


11 listopada 2018 r., tekst: al. ŁK; foto: ks. JG, al. PC

Bp Mering: patriotyzm zawsze oznacza wymagania

„Patriotyzm – miłość ojczyzny – zawsze oznacza wymagania” - mówił bp Mering w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W niedzielę, 11 listopada br., Pasterz Kościoła włocławskiego przewodniczył Mszy św. oraz dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy.
 
Uroczystości rozpoczęły się na Placu Wolności, skąd w radosnym pochodzie uczestnicy przeszli do bazyliki katedralnej. Na zakończenie marszu, Biskup Włocławski poświęcił tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.
 
Następnie w katedrze miał miejsce koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego. W repertuarze znalazły się m.in.: „Warszawianka 1831 roku”, „My, Pierwsza Brygada” czy „Ojczyzno ma”.
 
Na Mszy św., będącej wielkim dziękczynieniem Bogu za Niepodległą, zgromadzili się – wraz z Pasterzem Diecezji – księża biskupi: Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski, pracownicy Kurii, profesorowie i moderatorzy WSD, proboszczowie włocławskich parafii, alumni, siostry zakonne. Nie zabrakło też przedstawicieli Parlamentu, władz samorządowych wojewódzkich i miejskich, pocztów sztandarowych szkół i instytucji Włocławka, oraz mieszkańcy miasta.
 
Obecnych na liturgii powitał ks. prał. Michał Krygier, kustosz bazyliki katedralnej.
 
W homilii ks. bp Wiesław Mering zwrócił uwagę, że „obchodząc 100-lecie odzyskania niepodległości, wspominamy ludzi o nieprzeciętnych serc i dalekowzrocznych intelektów”, którzy pomimo różnic, „umieli się zjednoczyć dla celu najważniejszego, jakim było odzyskanie niepodległości”.
 
Ilustrując genezę trudnej historii Polski, Pasterz Diecezji przywołał też scenę z „Potopu” H. Sienkiewicza, w której Bogusław Radziwiłł tłumaczy Kmicicowi motywy swojego działania: zdradę Rzeczypospolitej. „Takie właśnie myślenie przyczyniło się do tego, że Polska zniknęła z mapy Europy. Jeśli deklaracje o polskości nie idą w parze z gotowością pracy dla jej dobra, z miłością i dumą z jej tradycji, historii, kultury – to będzie ona dla nas rzeczywiście nienormalnością” - mówił bp Mering.
 
Następnie hierarcha przypomniał „prawdziwych nauczycieli wolności”, którzy w ogromnej mierze przyczynili się do podtrzymywania w narodzie ducha polskości: św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. o. Rafała Kalinowskiego, bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, bł. o. Honorata Koźmińskiego, św. s. Urszulę Ledóchowską, kard. Mieczysława Halkę-Ledóchowskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. ks. Bronisława Markiewicza, ks. Piotra Wawrzyniaka, bł. s. Marcelinę Darowską. Bp Mering przypomniał, że uczyli ludzi „jak być wolnym w wolnym kraju”.
 
Pasterz Kościoła włocławskiego przypomniał też słowa Prymasa Tysiąclecia, który mówił: „Po Bogu najbardziej kocham Polskę”.
 
Na zakończenie liturgii zgromadzeni na Mszy św. wspólnie zaśpiewali dziękczynne Te Deum („Ciebie Boga wysławiamy”).
 
Modlitwie śpiewem towarzyszyła schola klerycka oraz chór katedralny pod kierunkiem ks. prał. Józefa Nowaka.