Bp Mering do alumnów: bądźcie wiernymi i trwałymi znakami Jezusa

24 grudnia 2019 r., ks. AT

Bp Mering do alumnów: bądźcie wiernymi i trwałymi znakami Jezusa

W wigilijny wieczór, gdy wszyscy Polacy zasiadali do wyjątkowej wieczerzy, dzieląc się opłatkiem, wspólnota włocławskiego seminarium, wraz z biskupem włocławskim Wiesławem Meringiem, księdzem biskupem Stanisławem Gębickim, księdzem rektorem, moderatorami i wykładowcami oraz pracownikami Kurii, rozpoczęła uroczyste świętowanie Narodzenia Pana Jezusa.

Niezwykły wieczór rozpoczął się celebracją I Nieszporów Uroczystości Narodzenia Pańskiego w kościele św. Witalisa, której przewodniczył ks. rektor Jacek Szymański. Okolicznościową homilię wygłosił ks. wicerektor Jacek Bartczak. Na podstawie Ewangelii według św. Mateusza ukazał, że w Jezusie wypełniły się wszystkie starotestamentalne zapowiedzi proroków, odnoszące się do oczekiwanego Mesjasza. Narodziny Zbawiciela to było „Boże «tak» wypowiedziane do człowieka”, mówił ks. Bartczak zachęcając jednocześnie do jedynie słusznej odpowiedzi ze strony człowieka, jakim jest „nasze «amen», co znaczy niech się stanie” wypowiedziane na chwałę Boga.

Następnie wszyscy udali się do seminaryjnego refektarza, gdzie po wykonaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy”, zaintonowanej przez chór klerycki pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka, ksiądz rektor wypowiedział słowo powitania wobec Pasterza Diecezji i wszystkich zgromadzonych. Przypomniał też niedawne obchody 450-lecia istnienia WSD oraz zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, prezbitera diecezji włocławskiej. Na zakończenie złożył biskupom i prezbiterom życzenia, „by w Chrystusie zawsze odnajdywali radość swojego kapłańskiego i biskupiego powołania, a siły do dalszej posługi czerpali od Zbawiciela”; alumnom zaś życzył „gotowości, gorliwości i odwagi w pójściu za Panem, który nie powołuje tylko na jakiś czas, ale na wieczność”.

Następnie głos zabrał Pasterz Diecezji. Nawiązując do tekstów Nieszporów zauważył, że zachęcają one do oddawania chwały Bogu za wypełnienie Jego obietnic oraz zaangażowania się w głoszenie tajemnicy Wcielonego Słowa. „My, jako Nowe Jeruzalem, którym jest Kościół, mamy dzisiaj nieść z przekonaniem, mocą i gorliwością wiadomość o spełnionej obietnicy naszego Ojca”, mówił bp. Mering.

Zawracając się do alumnów, Ksiądz Biskup zachęcał, aby „zawsze z przejęciem i pełnym zaangażowaniem włączali się w sprawy Pana oraz byli wiernymi i trwałymi znakami Jezusa Chrystusa”.

Na zakończenie bp Mering ogłosił daty święceń diakonatu (31 maja 2020 r. o godz. 15.00) i prezbiteratu (14 czerwca 2020 r. o godz. 15.00).

Dzielenie się opłatkiem było okazją do wypowiedzenia osobistych życzeń.

Spotkanie przy suto zastawionym stole oraz śpiew kolęd był ostatnim akordem wigilijnego spotkania.