Bp Mering do chorych: w cierpieniu nie jesteśmy sami. Jezus jest obok


11 lutego 2019 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Bp Mering do chorych: w cierpieniu nie jesteśmy sami. Jezus jest obok

11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w całym Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W diecezji włocławskiej główne uroczystości tego święta miały miejsce w parafii bł. Bogumiła w Kole, a przewodniczył im ks. bp Wiesław Mering. Wraz z Pasterzem Diecezji w nowo wybudowanej świątyni zgromadziło się włocławskie prezbiterium, siostry zakonne, alumni oraz osoby starsze i chore wraz ze swoimi opiekunami.
 
Wszystkich zgromadzonych powitał ks. Paweł Zalewski, diecezjalny duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych.
 
Następnie młodzież z miejscowej parafii zaprezentowała program słowno-muzyczyny przybliżający postać świętego patrona wspólnoty parafialnej.
 
Po modlitwie „Anioł Pański” ks. proboszcz Piotr Pawlak przybliżył wszystkim historię parafii oraz kilka ważniejszych punktów życia wspólnoty.
 
Najważniejszym wydarzeniem spotkania była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego, który także wygłosił homilię. Ukazał w niej sens i znaczenie cierpienia w życiu człowieka. Zauważył, że „Jezus uczy innego patrzenia na cierpienie: Bóg chce nas czasem taktować jak swojego własnego Syna, ale uczy nas, że za bólem doświadczenia i męki trzeba dostrzegać blask, światło i pociechę wielkanocnego poranka”. Bp Mering przypomniał także, że „każda Msza św. jest dotknięciem Tego, który zwyciężył mękę, ból i śmierć przez swoje zmartwychwstanie”.
 
Nawiązując do sakramentu namaszczenia chorych, Ksiądz Biskup powiedział, że w tym znaku Bożej łaski „łączymy nasze cierpienie z Chrystusem stojącym obok, gotowym pomagać. W Jezusie szukamy sił do dźwigania naszego krzyża”. Z tego – jak zauważył Pasterz Diecezji – można wyprowadzić następujący wniosek: „W moim cierpieniu, jako chrześcijanin, nie jestem sam. Jezus jest obok mnie.”
 
Nawiązując zaś do Lourdes, hierarcha mówił o odbywających się tam każdego dnia trzech procesjach: eucharystycznej (podczas której Pan podchodzi do wszystkich chorych, kalekich, bezbronnych), różańcowej (kiedy to każdy w swoim języku modli się na różańcu, który jest najlepszą bronią przeciw złu i grzechowi) oraz osobistej. „Może to właśnie ona jest najważniejsza, bo decyduje o sensie tych dwóch pierwszych”, powiedział bp Mering, wskazując, że „możemy w tej procesji uczestniczyć gdziekolwiek jesteśmy i zawsze, codziennie, także teraz”.
 
Po homilii Ksiądz Biskup wraz z prezbiterami udzielił chorym i starszym obecnym w świątyni sakramentu namaszczenia chorych.
 
Na zakończenie Eucharystii po raz kolejny przemówił ks. Paweł Zalewski, który wyraził słowa wdzięczności wobec Księdza Biskupa za przewodniczenie świętemu zwołaniu, służbie medycznej za codzienną troskę nad chorymi, kapelanom posługującym w szpitalach całej Polski oraz wolontariuszom. „Kościół dziś wam dziękuje”, mówił diecezjalny duszpasterz chorych i niepełnosprawnych.
 
Akt osobistego oddania się Matce Bożej, Boże błogosławieństwo udzielone wiernym przez Pasterza Diecezji oraz modlitwa do św. Michała Archanioła zakończyły diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego.
 
Całość transmitowały Telewizja Trwam i Radio Maryja.