Bp Mering do księży studentów: "macie uczyć się odpowiedzialności za Kościół"

28 grudnia 2017 r., zdięcia: ks. Janusz Bartczak

Bp Mering do księży studentów: "macie uczyć się odpowiedzialności za Kościół"

Tradycyjnie już 28 grudnia w Domu Biskupim Pasterz Diecezji spotyka się z księżmi kształcącymi się na studiach stacjonarnych w kraju i za granicą. Tak było i w tym roku. Na zaproszenie księdza biskupa Wiesława Meringa ochoczo przybyli:

ks. Jakub Kośka, student historii filozofii i metafizyki, UKSW w Warszawie;
ks. Łukasz Matuszak, student prawa kanonicznego, Instytut Prawa Kanonicznego św. Piusa X-Studium Generale Marcianum w Wenecji (który przybył na spotkanie z księdzem pochodzącym z Kolumbii, również studiującym w Wenecji);
ks. Piotr Patyk, student katolickiej nauki społecznej, Uniwersytet Leopolda-Franciszka w Innsbrucku;
ks. Piotr Ochotny, student filozofii przyrody, UKSW w Warszawie;
ks. Krzysztof Rogala, student prawa kanonicznego, UKSW w Warszawie;
ks. Tomasz Smoliński, student prawa kanonicznego, UKSW w Warszawie;
ks. Rafał Szprync, student logiki i metodologii, KUL;
ks. Jakub Wiśniewki, student teologii pastoralnej (kierunek homiletyka), UPJPII w Krakowie;
ks. Adam Zieliński, student teologii fundamentalnej, Uniwersytet Marca Blocha w Strasburgu, który w imieniu księży studentów złożył Pasterzowi Diecezji świąteczno-noworoczne życzenia. Nawiązując do Ewangelii z dnia, mówiącej o posłanym przez Boga aniele, który nakazał św. Józefowi, aby wraz z Jezusem i Maryją schronił się w Egipcie, podkreślił łączność Biskupa z diecezją „podobnie jak dla Józefa największym skarbem była Maryja i Dzieciątko Jezus, tak dla Biskupa Diecezjalnego największym skarbem jest Kościół, jest diecezja”. Wyrażając słowa uznania i wdzięczności Księdzu Biskupowi za posługę, życzył m.in. „mądrości św. Józefa, któremu powierzona została wielka i święta misja”.

Biskup Włocławski, dziękując za te słowa, dotknął trzech ważnych aspektów: służby Kościołowi, konieczności utożsamiania się z Kościołem oraz przygotowania się do pracy, która będzie wymagała wiedzy i odpowiedzialności zdobytej w czasie studiów. Zwracając się do księży studentów, powiedział wprost: „wy macie uczyć się odpowiedzialności za Kościół”. Przypomniał też o miłości do Chrystusowego Kościoła. Podzielił się też radością z ożywienia i odrodzenia życia religijnego w Europie, które budzi w nas nadzieję i satysfakcję.

Następnie, podczas obiadu spożytego wspólnie z Biskupem Diecezjalnym – któremu towarzyszyli ks. bp Stanisław Gębicki, ks. prał. Wojciech Frątczak, Wikariusz Generalny, ks. prał. Lesław Witczak, Wikariusz Biskupi ds. ekonomicznych diecezji, ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii oraz ks. prał. Jacek Szymański, rektor WSD – księża studenci mogli pochwalić się osiągnięciami naukowymi oraz postępami w powstawaniu prac naukowych.