Bp Mering podczas Pasterki: bądźmy świadkami radości

25 grudnia 2019 r., teskt: dk. ŁK, foto: ks. MSz

Bp Mering podczas Pasterki: bądźmy świadkami radości

„Bóg staje się człowiekiem, Słowo staje się ciałem, a człowiek zostaje wchłonięty w samą istotę bóstwa” - mówił bp Mering podczas Pasterski w bazylice katedralnej. W uroczystość Narodzenia Pańskiego, o północy, w sercu diecezji rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Pasterz Kościoła włocławskiego. Katedra wypełniła się po brzegi wiernymi. Hierarcha w procesji wejścia wniósł figurę Dzieciątka Jezus, umieszczając ją w żłóbku bożonarodzeniowym.

„«Radość - χαῖρε (chaire)», tym słowem Archanioł rozpoczął dialog z Maryją – od tamtego czasu, to słowo nam towarzyszy” – mówił w homilii bp Mering. Ordynariusz Włocławski podkreślił, że chrześcijaństwo jest religią radości, radości Bogiem. Wspólnota chrześcijańska jest wezwana, by radośnie przeżywała swoją wiarę. Hierarcha zaakcentował, że noc Bożego Narodzenia stawia chrześcijanom zadanie, którym jest misja budzenia rozradowania Bogiem ludzkich serc.

Przypominając o przyjściu Jezusa jako Emmanuela (Boga z nami), bp Mering wskazał, że jest to prawda dziś nierozumiana. „Wyziębliśmy. Nasze serca oddaliły się od gorączki Ewangelii. Nowonarodzony Chrystus jest spełnieniem obietnicy jaką Bóg zostawił człowiekowi” – kontynuował hierarcha. Pochylając się nad misterium Wcielenia, ordynariusz włocławski wołał: „Radość od dzisiejszego dnia staje się większa niż smutek. Rozpacz zostaje pokonana przez nadzieję. Ciemność rozbłyskuje światłem. Śmierć zostaje zwyciężona rodzącym się życiem. Tryumfuje nadzieja”.

Hierarcha przestrzegał przed komercjalizacją i desakralizacją świąt Bożego Narodzenia. „Nie dajmy sobie wydrzeć Bożego Narodzenia z naszej tradycji. Nie dajmy sobie wydrzeć radości Bożego Narodzenia z naszych serc i z naszych domów. Nie pozwólmy sobie wmówić, że w XXI wieku Boga nie potrzeba” – apelował bp Mering.

Kaznodzieja przypomniał również, że Jezus przyszedł jako bezdomny i ubogi, solidaryzując się z ubogimi, którzy mieli szansę jako pierwsi Go powitać. „Nasi bezdomni mają dzisiaj swoje święto” – powiedział Pasterz Kościoła włocławskiego, przywołując również perspektywę chrześcijańskiej nadziei (J 14, 2).

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup wręczył państwu Agnieszce i Ireneuszowi Szafrańskim medal „Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej”, za " nieocenione, wieloletnie zaangażowanie w sprawy Kościoła włocławskiego, nadany z inicjatywy ks. prał. Michała Krygiera, kustosza włocławskiej katedry.

W słowie przed błogosławieństwem Pasterz Diecezji życzył wszystkim obecnym na liturgii „prawdziwie błogosławionych świąt – takiego ich przeżywania, które byłoby zgodne z duchem liturgii i ze słowem Bożym […] żebyśmy umieli być świadkami tej radości, którą przeżywamy z Narodzenia Pana!”.

Uroczystości śpiewem towarzyszyła schola klerycka oraz chór katedralny pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.