Bp Mering przewodniczył Mszy św. w rocznicę śmierci bp. Dembowskiego

16 listopada 2021 r., teks: ks. AT; foto: TC

Bp Mering przewodniczył Mszy św. w rocznicę śmierci bp. Dembowskiego

– Był człowiekiem wielkiego serca – mówił bp Wiesław Mering podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej, 16 listopada, w drugą rocznicę śmierci bp. Bronisława Dembowskiego.

Wraz z biskupem seniorem przy ołtarzu zgromadzili się prezbiterzy i wierni świeccy pragnący dziękować Bogu za życie śp. bp. Dembowskiego oraz modlić się o jego zbawienie.

W homilii ks. Kamil Chabasiński, wikariusz parafii katedralnej, nawiązując do słów Ewangelii mówiącej o spotkaniu Zacheusza z Jezusem zauważył, że ciekawość nie zawsze jest cechą pozytywną. W Zacheuszu jednak doprowadziła do spotkania z Jezusem, a w konsekwencji do przemiany życia celnika. W tym kontekście nawiązał do osoby śp. bp. Bronisława Dembowskiego. – Była w nim wielka ciekawość świata, człowieka, nauki. Zawsze otwarty i serdeczny; lubił rozmawiać z ludźmi, słuchać ich, zadawać pytania. Czynił tak w czasie spotkań prywatnych, ale także podczas sympozjów naukowych, w których chętnie uczestniczył – wspominał homilista, podkreślając, że ta ciekawość zawsze prowadziła i kierowała w stronę Pana Boga.

W słowie przed błogosławieństwem bp Mering, nawiązując do słów homilii, rozwinął wątek ciekawości intelektualnej obecnej w śp. bp. Dembowskim, przypominając jego zainteresowania naukowe i społeczne oraz udział w przemianach ustrojowych w Polsce w roku 1989 r.

– Był człowiekiem wielkiego serca – mówił o swoim poprzedniku bp Mering. – Nie obrażał się, nie gniewał, nie złościł na ludzi. Panu Bogu służył tak, jak chciał tego Kościół. Był wierny nauce Kościoła i w niczym nie miał zamiaru jej zmieniać – wspominał biskup senior.

Bp Mering przypomniał też pierwsze spotkanie z późniejszym 75. biskupem włocławskim podczas obrony swojego doktoratu na ATK (obecnym UKSW). – Zapamiętałem bardzo dobrze jego życzliwość, serdeczność, dobroć – wspominał.

Biskup senior dał również świadectwo wiary i pobożności śp. bp. Dembowskiego, wyrażając nadzieję, że – po drugiej stronie życia śp. bp Bronisław patrzy na miasto, w którym spędził 27 lat swojego życia i wstawia się za całą diecezją.

Po Eucharystii bp Mering modlił się w podziemiach włocławskiej katedry przy krypcie, w której spoczywa jego poprzednik.

Bp Bronisław Dembowski zmarł 16 listopada 2019 r. we włocławskim szpitalu, w wieku 92 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 22 i 23 listopada 2019 r. Zmarły pasterz, zgodnie ze swoja wolą, pochowany został w krypcie biskupów włocławskich w podziemiach katedry włocławskiej.