Bp Mering w Niedzielę Wielkanocną: nie ma święta nad Zmartwychwstanie

21 kwietnia 2019 r., tekst: al. ŁK; foto: ks. SA

Bp Mering w Niedzielę Wielkanocną: nie ma święta nad Zmartwychwstanie

„Aby prawda o zmartwychwstaniu nadawała sens wszystkiemu, co robimy w naszym życiu: naszemu działaniu, naszemu myśleniu, naszemu postępowaniu” - mówił w niedzielę wielkanocną ks. bp Wiesław Mering. O godz. 10.00 Biskup Włocławski przewodniczył Eucharystii w bazylice katedralnej, w której uczestniczyli parafianie oraz wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego.

Homilię wygłosił ks. dr Jacek Bartczak, prefekt ds. studiów WSD. „Chrystus zmartwychwstał i my wszyscy jesteśmy tego świadkami. To nie jest koniec, ale dopiero początek” - zauważył kaznodzieja, podkreślając, że zbawcze wydarzenie zmartwychwstania jest nową formą obecności Pana w świecie. Ks. Bartczak odwołując się do relacji ewangelisty Mateusza o pustym grobie (Mt 28, 1-3), wyakcentował spełnienie starotestamentalnej zapowiedzi odczytywanej jako triumf Chrystusa (Rdz 3, 15).

W dalszej refleksji kaznodzieja ukazał, że wielkopiątkowy i wielkosobotni smutek prowadzi do radości paschalnej, Wielkanocy: „ten krzyż jest tylko bramą: na krzyżu nic się nie skończyło - od krzyża wszystko się zaczęło”.

Następnie Ksiądz Prefekt, nawiązując do przesłania wczesnochrześcijańskiej duchowości, wskazał na centralne miejsce radości wielkanocnej: „świętujemy niedzielę, a nie piątek - śmierć zostaje zwyciężona i nie jest już czymś ostatecznym. (…) Bóg pragnie, abyśmy stali się uczestnikami Jego boskiej natury i Jego zmartwychwstania, to znaczy, abyśmy jako Jego dzieci odziedziczyli wszystko, kim jest On sam. Zmartwychwstanie to nie koniec, a dopiero początek” - zakończył kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem ks. bp Mering wskazał na najważniejszą prawdę chrześcijańskiego orędzia: „Nie ma większego święta w Kościele katolickim nad zmartwychwstanie. Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał próżna jest nasza wiara - wtedy byśmy szli ślepą uliczką. Chrześcijanin jest tym, dla którego prawda o zmartwychwstaniu, jest najważniejsza. (…) Wszystkim życzę radości wynikającej ze zmartwychwstania Chrystusa” - zakończył Pasterz Diecezji.