Bp Wętkowski w Kłodawie: wiara nadaje smak naszemu życiu


4 grudnia 2022 r., tekst: ks. AT

Bp Wętkowski w Kłodawie: wiara nadaje smak naszemu życiu

– Macie być solą ziemi, to jest wskazówka od Pana Jezusa. Nasze życie ma mieć smak, a tą solą w życiu chrześcijanina jest wiara o którą trzeba się nieustannie troszczyć – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. w intencji górników, sprawowanej w kościele Wniebowzięcia NMP w Kłodawie, w niedzielę 4 grudnia.
 
Na modlitwie zgromadzili się m.in. górnicy miejscowej kopalni soli wraz z rodzinami.
 
W homilii biskup diecezjalny ukazał aktualność przesłania, jakie św. Barbara pozostawiła dla współczesnych. Nawiązując do atrybutów świętej, przybliżył symbolikę wieży, która oznacza uwięzienie. – Bywa, że człowiek jest uwięziony przez okoliczności zewnętrzne, albo wewnętrzne, które może stworzyć własnymi wyborami – tłumaczył homilista, dodając, że św. Barbara uczy, że człowiek duchowo zawsze pozostaje wolny, jak tylko chce i żadne prześladowania nie są w stanie złamać duchowej wolności człowieka.  
 
Wskazując na miecz, jako symbol męczeństwa patronki górników, hierarcha zauważył, że przypomina on prawdę, że życie człowieka na ziemi jest nieustannym bojowaniem. – Chociaż pragniemy pokoju, duchowego i międzyludzkiego, na świecie zawsze będzie napięcie między dobrem a złem – powiedział bp Wętkowski.
 
Mówiąc zaś o kielichu z Krwią Pańską i Hostią, pasterz diecezji powiedział, że jest to wskazówka, że mocy duchowych należy szukać w Eucharystii.
 
Przywołując słowa Pana Jezusa: „wy jesteście solą ziemi” (Mt 5, 13), biskup diecezjalny zauważył, że jest to wskazówka dla chrześcijan: mają nadawać życiu smak. – Najbardziej wyczuwalnym smakiem ma być nasza wiara. Ona jest solą nadającą smak i sens naszemu życiu – wskazywał homilista. 
 
Nawiązując zaś do Ewangelii dnia, wyjaśnił znaczenie wezwanie do prostowania ścieżek dla Pana. – To nie tylko pójście do spowiedzi, ale także przebaczenie krzywd, odłożenie zawiści i nienawiści – wyliczał bp Wętkowski, zaznaczając, że sama przynależność do wspólnoty niczego nie gwarantuje. – Fakt, że jesteśmy ochrzczeni i przynależymy do Kościoła nic nie znaczy – stwierdził biskup diecezjalny, zachęcając do nieustanej troski o rozwój i pogłębianie własnej wiary.
 
Na zakończenie Mszy św. miało miejsce zawierzenie górników i ich pracy św. Barbarze oraz modlitwa za tych, którzy zginęli w kopalni.
 
Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A. jest największą czynną kopalnią soli kamiennej w Polsce, położoną w województwie wielkopolskim (powiat kolski). Kopalnia jest udostępniana zwiedzającym, gdzie znajduje się najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 metrów pod ziemią.