Bp Wętkowski w Sieradzu: katolik to człowiek z charakterem

18 września 2021 r., ks. PK

Bp Wętkowski w Sieradzu: katolik to człowiek z charakterem

W święto liturgiczne św. Stanisława Kostki, współpatrona Polski, dzieci i młodzieży, ks. bp Krzysztof Wętkowski gościł w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, gdzie o godz. 11.00 przewodniczył Mszy św.

Przed Eucharystią biskup włocławski dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci ofiar II wojny światowej. Po poświęceniu tablicy przez księdza biskupa, ks. proboszcz Mirosław Miłek dokonał jej odsłonięcia.

W homilii, ksiądz biskup ukazał bł. kard. Wyszyńskiego jako wzór i przykład umocnienia w wierze dla młodych ludzi. Homilista przypomniał, że przyszły Prymas Tysiąclecia jako młody człowiek opuścił szkołę, ponieważ nie zgadzał się z poglądami przekazywanymi przez nauczycieli. „To był człowiek z charakterem” – dodał biskup włocławski.

Kolejny przykład ludzi pełnych wiary, to ci którym poświęcona została odsłonięta tablica; represjonowani, torturowani, ostatecznie zamordowani. Nie zdradzili Boga, ojczyzny, przyjaciół.

Na koniec homilista zachęcił młodzież do stawania się „ludźmi z charakterem. Będzie nim ten, kto rozróżnia dobro i zło, nazywa je po imieniu, ma dobrze uformowane sumienie, a także stawia Boga na pierwszym miejscu. W tym kontekście hierarcha przywołał przykład św. Stanisława Kostki: uprzejmego dla innych, kulturalnego, gotowego do rozmowy z każdym człowiekiem, także tym którego poglądów nie podzielał. „Taki ma być katolik, który chce żyć Ewangelią” zakończył bp Wętkowski.

Po homilii prawie 200 młodych sieradzan przyjęło sakrament bierzmowania.

Przed błogosławieństwem ksiądz biskup poświęcił nowy witraż w kościele, ukazujący scenę Zwiastowania NMP oraz Matkę Bożą w otoczeniu Chórów Anielskich.

W liturgii śpiewem towarzyszył chór parafialny Cantate Deo, przeżywający jubileusz 35-lecia istnienia.