Celebracje Triduum Paschalnego pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego (zapowiedź)

7 kwietnia 2020 r.

Zgodnie z Dekretem o obchodach Świąt Wielkanocnych w stanie epidemii z dnia 28 marca 2020 roku, przebieg liturgii Triduum Paschalnego w tym roku będzie ograniczony ze względu na stan epidemii i podjęte przez władze państwowe zasady bezpieczeństwa.

Nie znaczy to, że nabożeństwa i Msze święte nie będą odprawiane. Podajemy kalendarium celebracji Triduum Paschalnego w katedrze włocławskiej (oraz informację o Mszy Krzyżma), którym przewodniczyć będzie biskup włocławskie Wiesław Mering.

WIELKI CZWARTEK – MSZA KRZYŻMA
(kościół św. Witalisa we Włocławku)

10.00 – ks. bp Wiesław Mering będzie przewodniczył Mszy Krzyżma w kościele seminaryjnym św. Witalisa:
- udział weźmie wąskie grono miejscowych księży. Wszystkich kapłanów prosi się o duchową łączność;
- podczas Mszy Krzyżma, tak jak zwykle, będzie konsekrowane Krzyżmo i zostanie pobłogosławiony olej chorych;
- odnowienie przyrzeczeń kapłańskich przewidziane jest podczas Mszy św. z okazji pielgrzymki kapłańskiej do katedry w dniu 28 maja.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

18.00 – ks. bp Wiesław Mering będzie przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej:
- opuszczony zostanie obrzęd obmycia nóg (mandatum);
- opuszczona zostanie procesja z Najświętszym Sakramentem;
- odwołana zostaje wspólna modlitwa wieczorna Kompleta.

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ

Odwołana zostaje wspólna celebracja Liturgii Godzin tradycyjnie odbywająca się we włocławskiej katedrze w godzinach porannych.

18.00 – ks. bp Wiesław Mering będzie przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej:
- adoracja Krzyża: nie odbędzie się tradycyjna procesja z relikwiami drzewa Krzyża Świętego i nie będzie adoracji przez ucałowanie relikwii;
- odwołana zostaje wspólna modlitwa wieczorna Kompleta oraz Gorzkie Żale.

WIELKA SOBOTA

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE

WIGILIA PASCHALNA

21.30 – ks. bp Wiesław Mering będzie przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej:
- opuszcza się poświęcenie ognia i procesję z paschałem;
- Liturgia Słowa ograniczy się do dwóch czytań ze Starego Testamentu i jednego z Nowego testamentu oraz Ewangelii;
- w czasie Liturgii chrzcielnej zachowane zostanie tylko odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie pokropienia wodą święconą;
- nie odbędzie się procesja rezurekcyjna;
- na zakończenie Ksiądz Biskup udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach katedry.

MSZA W DZIEŃ

10.00 – ks. bp Wiesław Mering będzie przewodniczył Mszy św. Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.