Centralne nabożeństwo ekumeniczne w diecezji włocławskiej

21 stycznia 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Centralne nabożeństwo ekumeniczne w diecezji włocławskiej

– Tutaj jesteśmy w domu i czujemy się jak w rodzinie – mówił biskup Krzysztof Wętkowski podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego diecezji włocławskiej. W sobotni wieczór, 21 stycznia, w parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku na modlitwie o jedność chrześcijan zgromadzili się chrześcijanie różnych konfesji.

Ekumenicznym Nieszporom przewodniczył biskup włocławski, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Dawid Mendrok z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nawiązując do podziałów obecnych we współczesnym świecie przypomniał, że sprawiedliwość, prawość i jedność mają swoje źródło w miłości Boga do każdego człowieka. – Wszelkie podziały mają swoje źródło w grzechu, to znaczy w postawach i działaniach, które są sprzeczne z jednością, jakiej Bóg pragnie dla całego swojego stworzenia – mówił homilista, zachęcając do refleksji i rachunku sumienia nad własnym życiem. – Wspólna modlitwa o jedność chrześcijan pozwala zastanowić się nad tym, co nas łączy oraz przeciwstawić się uciskowi i podziałom – przekonywał ks. Mendrok.

Przywołując słowa proroka Izajasza, wzywającego naród wybrany do wspólnego szukania sprawiedliwości, zachęcił wszystkich do zaangażowania się w dialog ekumeniczny oraz poznawania i zrozumienia doświadczeń drugiego człowieka. Podkreślił również, że Jezus Chrystus narodził się jako człowiek, by pokonać wszelkie podziały.

Na zakończenie nabożeństwa biskup włocławski podziękował zgromadzonym za wspólnotę modlitwy. Wyraził również wdzięczność za duszpasterskie zaangażowanie i obecność duchownych Kościołów ewangelickich i wschodnich w życiu Włocławska. – Dziś każdy z nas w tej świątyni może czuć się jak w domu, jak w rodzinie; każdy z was jest przez duszpasterską posługę związany z tym miastem – mówił bp Wętkowski.

W trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w diecezji włocławskiej miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo w parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie k. Konina, natomiast w najbliższym czasie odbędzie się „braterskie spotkanie” we włocławskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.