Czuwali modlitewnie na Jasnej Górze

9 marca 2020 r., ks. P.P.

Czuwali modlitewnie na Jasnej Górze

W pierwszy piątek marca 2020 r., parafia Narodzenia NMP i św. Jana Ap. we Włocławku podjęła nocne czuwanie modlitewne w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Uczestniczyli w tym wydarzeniu pielgrzymi z trzech innych parafii: św. Jana Chrzciciela we Włocławku, św. Mikołaja w Lubaniu i św. Mikołaja w Dąbiu nad Nerem. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Maryja Niewiastą Eucharystii”.

Czuwanie rozpoczął Apel Jasnogórski, który w tym roku poprowadził ks. kan. Roman Żerkowski, proboszcz parafii Narodzenia NMP i św. Jana Ap. we Włocławku. W rozważaniu apelowym ks. Roman zwrócił uwagę na wielkopostne wezwanie do nawrócenia oraz rolę Maryi w tym procesie. Następnie zebrani pielgrzymi wysłuchali konferencji „Maryja Niewiastą Eucharystii”, którą wygłosił ks. Stanisław Siurdyga, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela. Dalej adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził wraz z młodzieżą z Dąbia nad Nerem ks. Karol Łazik, wikariusz tejże parafii.

Kulminacyjnym momentem spotkania była Msza Św. sprawowana w intencjach pielgrzymów, której przewodniczył ks. Roman, a homilię wygłosił ks. Przemysław Pilarski, wikariusz z Włocławka. Kaznodzieja w homilii zwrócił uwagę na to, „że chrześcijanie powołani są do czegoś więcej. A to „coś więcej” to miłość nieprzyjaciół”. „Nie przybywamy do tego miejsca, aby porobić zdjęcia i pochwalić się znajomym, jak blisko byliśmy obrazu Matki Bożej.” – zaznaczył – „Chcemy jak gąbka nasiąknąć łaską Bożą, aby móc podzielić się nią z innymi w naszych domach, kiedy tam wrócimy”.

Na dalszą część czuwania składała się modlitwa różańcowa, koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzona przez ks. Artura Kosierba, wikariusza z Włocławka, który wraz z młodzieżowym zespołem prowadził śpiew.

Na koniec czuwania można było wysłuchać kilku świadectw wiary, którymi podzielili się pielgrzymi, a następnie zebranym udzielone zostało misyjne błogosławieństwo na powrót do rodzinnych stron.