Diecezja włocławska w 2021 roku liczyła ponad 748 tysięcy wiernych

21 marca 2022 r., ks. AN

Diecezja włocławska w 2021 roku liczyła ponad 748 tysięcy wiernych

Diecezja włocławska w roku 2021 liczyła 758 348 mieszkańców, z czego 748 506 to katolicy. W 233 parafiach pracowało 337 księży diecezjalnych (proboszczów i wikariuszy) oraz 22 księży zakonnych (proboszczów i wikariuszy) – wynika z corocznych opracowań przesyłanych do Watykanu. Dane zawarte w statystykach odzwierciedlają stan diecezji na dzień 31 grudnia 2021 roku – informuje ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii.

Pierwszą zauważalną w stosunku do sprawozdań z poprzednich lat zmianą jest zmiana biskupa diecezjalnego, która została ogłoszona 27 kwietnia 2021 roku. Wszystkich księży inkardynowanych do diecezji włocławskiej było 488. W tej liczbie mieszczą się zarówno proboszczowie, wikariusze, pracownicy instytucji diecezjalnych, jak też księża emeryci czy pracujący poza diecezją w Polsce lub za granicą (np. w duszpasterstwie polonijnym, na misjach czy uczelniach). Księży zakonnych w diecezji włocławskiej jest 106, a sióstr zakonnych 315.

Gdy chodzi o sakramenty święte, w ciągu całego 2021 roku na terenie diecezji zostały ochrzczone 7543 osoby, o 400 więcej w stosunku do poprzedniego roku sprawozdawczego. Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 7423 dzieci, o prawie 900 więcej niż w roku 2020, pomimo że był to kolejny rok pandemii, gdy w wielu parafiach organizacja tej uroczystości wymagała uwzględnienia różnorakich ograniczeń sanitarnych. Do bierzmowania w roku 2021 przystąpiło 7051 osób – to prawie o 2000 więcej, niż w roku sprawozdawczym 2020 – różnica znów wiąże się z ograniczeniami spowodowanymi epidemią, a co z tego wynika niemożnością przygotowania młodzieży do tego sakramentu w roku 2020. Wiele parafii decydowało się na przełożenie uroczystości bierzmowania na kolejny rok. W 2021 roku zawarto 2658 sakramentalnych małżeństw, ponad 300 więcej niż roku poprzedniego.

W szkołach katolickich różnego stopnia na terenie diecezji włocławskiej uczy się 2273 uczniów, z czego 1444 w 9 szkołach podstawowych i 829 w 4 średnich. W 7 katolickich przedszkolach opieką otoczonych jest 335 dzieci. Zauważalny jest wzrost zainteresowania ofertą edukacyjną proponowaną przez diecezję, gdyż corocznie rośnie liczba uczniów w katolickich placówkach edukacyjnych na wszystkich ich poziomach.

Przesłane do Stolicy Apostolskiej dane dotyczą także zakresu pomocy charytatywnej w diecezji (rodzaju placówek, rodzaju świadczeń oraz liczby osób korzystających z pomocy), działalności sądu kościelnego, seminariów duchownych znajdujących się na jej terenie, poradnictwa rodzinnego czy pracy katechetów i wiele innych.

Przesyłane co roku do Watykanu statystyki ze wszystkich diecezji świata stanowią podstawę do opracowania przez Urząd Statystyczny Stolicy Apostolskiej danych ukazujących w liczbach obraz Kościoła katolickiego w świecie.