Dzień patrona ZSK im ks. Jana Długosza

30 listopada 2019 r., tekst: Jakub Kostrzewski, foto: Krzysztof Jabłoński

Dzień patrona ZSK im ks. Jana Długosza

W piątek, 29 listopada, Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku obchodził święto swego patrona, ojca polskiego historiografii - ks. Jana Długosza.

Pierwszym punktem uroczystości było złożenie kwiatów w obecności całej wspólnoty „dużego Długosza” pod pomnikiem wychowawcy królewskich dzieci, znajdującym się przed gmachem szkoły przy ul. Łęgskiej. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego, krótkiego wprowadzenia w przebieg całodniowych uroczystości dokonał ks. dr Jacek Kędzierski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich.

Kolejnym punktem tego dnia był koncert „Długoszacy dla Długosza”, podczas którego najmłodsi uczniowie prezentowali swoje artystyczne talenty.

W drugiej części koncertu długoszańscy soliści, przy akompaniamencie energicznych instrumentalistów, przedstawili swoje interpretacje utworów takich gwiazd polskiej sceny muzycznej jak Anna German, Czesław Niemen, Dawid Podsiadło czy zespół Varius Manx.

Największym uznaniem cieszył się autorski utwór Zofii Sieradzkiej, uczennicy kl. 2A LO ZSK, zatytułowany „Battle”. Został on stworzony, jak opowiedziała sama autorka, „jako panaceum na bolączki codzienności w obliczu których stajemy każdego dnia, mierząc się z życiowymi wyzwaniami”.

Po zakończeniu obydwóch części koncertu miało miejsce wręczenie nagród w konkursie poetyckim ogłoszonym z okazji zatwierdzenia przez papieża Franciszka dekretu potwierdzającego cud wymaganego do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. W odpowiedzi na to wydarzenie, ks. prałat Józef Nowak, wykładowca WSD we Włocławku, wyszedł z inicjatywą upamiętnienia tego historycznego wydarzenia za sprawą ogłoszenia konkursu na  wiersz o Prymasie Tysiąclecia. Oczywistym jest fakt, iż młodzież ZSK ochoczo odpowiedziała na ten apel, za co najzdolniejsi młodzi poeci Długosza zostali nagrodzeni okolicznościowymi upominkami książkowo-prezentowymi. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się:

W kategorii klas 1-4 szkoły podstawowej:
I miejsce – Aleksandra Kopaczyk klasa 1 c
II miejsce – Bartosz Markowski klas 1 b i Martyna Markowska klasa 2 b
III miejsce – Samuel Morawski klasa 2 b

W kategorii klas 5-8 szkoły podstawowej:
I miejsce – Maria Miazga klasa 7 a
II miejsce - Iga Kobuszewska klasa 6 b
III miejsce - Bartłomiej Safandowski klasa 6 c

W kategorii klas licealnych:
I miejsce – Aleksandra Lewandowska klasa III A
II miejsce - Katarzyna Pietrzak klasa II A
III miejsce – Wiktoria Kaszuba klasa II B

Nagroda Specjalna:
I miejsce Tomasz Wojciechowski klasa 8 a
II miejsce Iga Kobuszewska 6 b

Prace nagrodzone przez ks. prałata Józefa Nowaka, zostały wybrane w ramach procesu ewaluacji konkursowej, której dokonała komisja w składzie: Wioletta Piasecka, Anna Taberska, Angelika Szumińska.

Inicjatywa ta została wsparta przez Kapitułę Katedralną pod przewodnictwem jej prepozyta ks. inf. prof. dr. hab. Krzysztofa Koneckiego, który ufundował nagrodę specjalną dla Sławomiry Lewandowskiej, wicedyrektor ZSK, która za sprawą swego poetyckiego warsztatu podniosła rangę wspomnianego konkursu.

Zwieńczeniem obchodów patronalnego święta był koncert zespołu „H5”.