Franciszek na 450-lecie Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku

12 października 2019 r.

Franciszek na 450-lecie Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku

Papież Franciszek zawierzył teraźniejszość i przyszłość Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, obchodzącego jubileusz 450-lecia istnienia, Bożej Opatrzności. Papieskie błogosławieństwo na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa i rektora uczelni ks. prał. Jacka Szymańskiego przekazał abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

„Dziękując Bogu Wszechmogącemu za 450 lat istnienia i posługi Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku za opiekę i dary Ducha Świętego, którymi wspiera pokolenia Moderatorów, Profesorów i powołanych do kapłaństwa Seminarzystów, zawierzam Bożej Opatrzności teraźniejszość i przyszłość Seminarium oraz Wszystkich, którzy go stanowią, i z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa” – napisał Ojciec Święty.

Trwają obchody 450-lecia włocławskiego seminarium. 12 października we włocławskiej katedrze odprawiona została jubileuszowa Msza św., której przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku zostało założone 16 sierpnia 1569 r. przez biskupa Stanisława Karnkowskiego, późniejszego Prymasa Polski. Jest jedną z najstarszych w Polsce i Europie uczelni kształcących przyszłych księży. Wśród absolwentów tegoż seminarium był m.in. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, który pełnił też funkcję rektora uczelni.