Grudniowa msza św. trzeźwościowa i kolędujący Józef Skrzek w św. Wojciechu w Koninie (zaproszenie)

8 grudnia 2017 r.

W niedzielę, 17 grudnia o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie, ostatnia w tym roku, msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach. Po Eucharystii wierni podzielą się świątecznym opłatkiem i wezmą udział  w niezwykłym koncercie. Organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zaprosili legendarnego kompozytora i multiinstrumentalistę Józefa Skrzeka, który zaśpiewa i zagra na kościelnych organach i Moogu najpiękniejsze polskie kolędy.
Moje pierwsze spotkania z muzyką religijną zaistniały jeszcze za czasów ministranta w parafialnym kościele św. Michała, kiedy podglądałem organistę i próbowałem dotknąć organ. Podczas studiów w katowickiej Akademii Muzycznej przez kilka semestrów poznawałem tajniki techniki manualnej organowej. Pierwsze poważny występ dokonał się w 1978 r. podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach. Zagrałem na organach piszczałkowych i zaśpiewałem „Zbliż się do mego serca” do słów Romana Brandstaettera. W czasie rewolucji Solidarności rozpocząłem prawdziwą wędrówkę w sferach kościelnych muz. Koncert ku pamięci poległych górników w 1982 roku z łączeniem nowych brzmień do organ piszczałkowych to przełom w powstawaniu nowej muzyki. Potem Kościół św. Krzyża w Warszawie w 1983 roku, w atmosferze zagrożenia potwierdził znaczenie oraz moc grania Muzy w obliczu Pana. Grałem w Archikatedrze katowickiej, w katedrze Oliwskiej, w katedrze na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu i w wielu miejscach kultu, gdzie w tym czasie społeczność polska modliła się o rozwiązanie konfliktu powstałego w Polsce. W 1983 roku skomponowałem „Kantatę Maryjną” do słów Brandstaettera na cześć Ojca Św. Jana Pawła II, kiedy przyleciał na Śląsk i spotkał się z wielomilionową społecznością Ślązaków na lotnisku Muchowiec. W tym czasie po raz pierwszy zagrałem na wzgórzu kalwaryjskim w Piekarach Śląskich, gdzie w ostatnią niedzielę maja spotykają się rzesze pielgrzymów z całego Śląska. Do dziś gram w tym miejscu – w tym czasie….”  Józef Skrzek nie przestał koncertować w miejscach kultu, i jak sam podkreśla, granie na chwałę Pana jest dla niego łaską i nigdy z tego nie zrezygnuje!
W 2010 roku Kapituła pod przewodnictwem włocławskiego biskupa dr. Wiesława Alojzego Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Episkopatu Polski przyznała NAGRODĘ ARTYSTYCZNĄ im. Włodzimierza Pietrzaka Józefowi Skrzekowi w uznaniu za wypracowanie nowego nurtu w muzyce religijnej, a zwłaszcza za "Kantatę Maryjną" do słów Romana Brandstaettera. W 2013 roku został laureatem złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych, a 16 października tego roku odebrał z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Koncert współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej. Zapraszamy! Wstęp wolny!
Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”