II koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sieradzka Jesień Organowa”

7 października 2019 r.

W dniu 6 października br. o godz. 19.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu odbył się drugi koncert organowy w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sieradzka Jesień Organowa”. Wydarzenie to zgromadziło miłośników muzyki organowej. Jak wspomniał ks. prał. Mirosław Miłek, proboszcz parafii, „muzyka organowa jest wytworem wiary. Przez wieki tworzona i wykonywana jest przez ludzi wierzących, którzy celebrują właśnie wiarę poprzez piękne dźwięki organów”.

Wykonawcą koncertu był Krzysztof Karcz. Wykonał zróżnicowany repertuar, który można podzielić na dwie części. Rozpoczął od wykonania Preludium C-dur, amerykańskiego kompozytora Gordona Younga. Następnie artysta zaprezentował utwory barokowych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha oraz Ditricha Buxtechudego. Nie mogło zabraknąć oczywiście Toccaty i fugi d-moll J.S. Bacha. W dalszej części wykonany został  Chorał „Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659” („Oto nadchodzi Zbawiciel pogan”), w którym, jak zaprezentowała prowadząca koncert Izabela Rudzka-Kosieradzka, partia grana nogami brzmi jak kroki idącego Chrystusa.

W drugiej części koncertu wykonawca zaprezentował francuską muzykę organową romantyczną i okresu XX wieku. Słuchacze mogli w tej części usłyszeć słynną Toccatę zamykającą cykl suity gotyckiej Leona Belmana, będącej najbardziej znanym dziełem kompozytora. Niewątpliwie, melomanom przybyłym na koncert, przypadł do gustu utwór również francuskiego kompozytora Jehana Ariste Alain, zatytułowany Litania. Cały koncert wykonawca zakończył piękną kompozycją Alexandra Guilmanta.

Kolejny koncert w ramach prezentowanego festiwalu będzie miał miejsce 13 października br. o godz. 19.00. Przy organach zasiądzie wtedy Roman Perucki, a na skrzypcach będzie towarzyszyła Maria Perucka. Serdecznie zapraszamy!

Krzysztof Karcz jest  absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów u prof. Juliana Gembalskiego. Studiował też w Musikhochschule Luebeck (Niemcy) w klasie organów prof. Arvida Gasta. Uczestniczył w kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych organistów i pedagogów w Holandii, Niemczech, Polsce, Francji i Finlandii. W 2000 r. otrzymał I Nagrodę na Konkursie Kompozytorskim BACH 2000 w Katowicach oraz IV Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Częstochowie. Otrzymał II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu w 2005 roku. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. W 2010 r. założył klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Pełni funkcję organisty w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku -Białej Komorowicach. Jest również dyrektorem Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej.