Już dziś uroczysty koncert Chóru Filharmonii Narodowej na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

18 listopada 2018 r., ks. AN

Pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa w bazylice katedralnej we Włocławku w dzisiejszą niedzielę (18 listopada) o 19:00 odbędzie się uroczysty koncert z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej dla uświetnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zamykające jubileuszowe obchody w diecezji włocławskiej organizuje Kuria Diecezjalna Włocławska we współpracy z ANWILEM.

Chór Filharmonii Narodowej z Warszawy pod batutą Bartosza Michałowskiego (dyrektora i dyrygenta Chóru) wystąpi po raz pierwszy we Włocławku. W programie znajdą się utwory polskich kompozytorów różnych epok: Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, Jana A. Maklakiewicza, wybór pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego czy psalm „Ojczyzna” Feliksa Nowowiejskiego. Melomani usłyszą ponadto Mszę „Koronacyjną” W.A. Mozarta. Nie zabraknie też chorału "Jesus bleibet meine Freude" z kantaty J.S. Bacha czy „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” G.F. Händla. Występ rozpocznie uroczyste "Gaude Mater Polonia", a zakończy wspólny śpiew „Boże, coś Polskę”.

Warto zaznaczyć, że Włocławek ma swoje miejsce w procesie odradzania się niepodległej Polski. Był ważnym punktem na mapie działań wojennych w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. W tym okresie wzrastali do świętości urodzeni na terenie diecezji włocławskiej św. Maksymilian Kolbe i św. s. Faustyna Kowalska. W katedrze włocławskiej święcenia kapłańskie przyjął diakon Stefan Wyszyński – kapłan diecezji włocławskiej, profesor włocławskiego seminarium duchownego, późniejszy Prymas Polski.

Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Zespołem kierowali kolejno: Roman Kuklewicz (1955-71), Józef Bok (1971-74), Antoni Szaliński (1974-78), Henryk Wojnarowski (1978-2016). W stycznia 2017 roku dyrektorem Chóru został Bartosz Michałowski.

Zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy współpracując z wybitnymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker (wrzesień 2013). Zespołem dyrygowali wybitni polscy i zagraniczni mistrzowie batuty. Ogromny repertuar Chóru FN obejmuje ponad 400 dzieł oratoryjnych i utworów a cappella różnych epok – od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce w repertuarze Chóru zajmuje muzyka polska, a zwłaszcza twórczość Krzysztofa Pendereckiego. Zespół wykonuje wszystkie jego dzieła oratoryjne i a cappella.

PROGRAM:
Gaude Mater Polonia