Koło: promocja książki „Tablice pamiątkowe z lat 1901-2020…”

1 września 2021 r., tekst i foto: ks. JG

Koło: promocja książki „Tablice pamiątkowe z lat 1901-2020…”

31 sierpnia w Miejskim Domu Kultury w Kole miała miejsce promocja książki Kazimierza Kasperkiewicza i Jacka Skryckiego zatytułowana „Tablice pamiątkowe z lat 1901-2020 w kościołach Ziemi Kolskiej świadkami historii”. Publikację wydało Starostwo Kolskie wraz z Gminą Miejską Koło.

Podczas uroczystości obaj autorzy zostali odznaczeni medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanymi przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, które wręczył poseł Leszek Galemba.

W książce ujęte zostało 101 tablic z 23 kościołów, w tym z kaplicy cmentarnej, świątyni ewangelicko-augsburskiej oraz kościoła filialnego w Chodowie z parafii Dzierzbice w diecezji łowickiej. Pozostałe kościoły przynależą do parafii diecezji włocławskiej. Publikacja obejmuje zdjęcia tablic według nazw miejscowości w układzie alfabetycznym. Ich opis poprzedzają fotografie świątyń wraz z krótką informacją.