Koncert maryjno-patriotyczny w parafii św. Stanisława we Włocławku

8 października 2018 r., tekst: ks. Sławomir Deręgowski, foto: ks. Marek Zieliński i Damian Nowak

Koncert maryjno-patriotyczny w parafii św. Stanisława we Włocławku

Pytanie o współczesny patriotyzm zwykle zamyka się w kilku sloganach i dalekich od rzeczywistości, wyszukanych wyrażeniach. Niewątpliwie, jedną z form współczesnego patriotyzmu jest modlitwa za Ojczyznę, w intencji pokoju, wołanie o jedność – temat aktualny od zarania dziejów ludzkości.

W koncercie-modlitwie, zatytułowanym „Totus Tuus”, który odbył się 7 października w kościele św. Stanisława we Włocławku, wszystkie te wartości znalazły swoje odzwierciedlenie, dzięki ludziom młodym, rozśpiewanym, rozmodlonym - chcącym podzielić się swoimi uczuciami duchowymi i patriotycznymi w pieśni maryjnej.

Niezawodna, parafialna Schola dziecięca pod kierownictwem Marzeny Dembickiej, podpowiedziała, aby „…Czynić co nam mówi Syn…”; na Jasną Górę „zabrała” uczestników Agnieszka Dondalska w pieśni „Czarna Madonno” - którą wszyscy podjęli już w pierwszym refrenie. Temat życia i macierzyńskiej miłości pięknie podała Julia Stasinowska w piosence: „Matko Życia”, a w utworze „Modlitwz Żeglarza” ks. Paweł Koralewski prosił Maryję o opiekę nad naszymi „łodziami życia”. Justyna Kacperska, w swoim autorskim utworze „W Twoich oczach, Maryjo”, odważnie pokazała czułą stronę macierzyńskiej opieki NMP nad każdym z nas. Nie zabrakło też klasycznych wykonań pieśni „Ave Maria”. Ks. prał. Sławomir Deręgowski – gospodarz koncertu – Anna Kaźmierczak i Szymon Buczkowski przedstawili instrumentalnie obrazy Matki Zbawiciela; kwintet wokalny studentów bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego klasycznie pokazał imiona Bogarodzicy, a zespół „Przyjaciele” w składzie: Katarzyna Szeler, Anna Kaźmierczak, Dorota Reniecka i Jacek Piotrowski – wykonali utwór poświęcony Królowej Aniołów.

Na zakończenie licznie zgromadzeni w świątyni parafianie i goście odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Państwowego. Nie zabrakło też modlitwy za poległych w obronie Ojczyzny i tych, którzy dzisiaj troszczą się o nasz wspólny dom - Polskę.

Dyrektorem technicznym i muzycznym wydarzenia był Jacek Deręgowski, przy współpracy Michała Paliwody.

Honorowy Patronat nad Koncertem objął Biskup Włocławski, Prześwietna Kapituła Katedralna i Diecezjalne Studium Organistowskie. Niech Bóg będzie uwielbiony w życiu wszystkich, którzy włączyli się w to dzieło.

Wydarzenie to weszło już na stałe do terminarza parafii i miasta. Podobny koncert zaplanowany jest na przyszły rok. Organizatorzy już dziś serdecznie wszystkich zapraszają!