Koncertem Chóru Filharmonii Narodowej Włocławek uczcił 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

19 listopada 2018 r., ks. AN, zdjęcie: ks. Julian Głowacki

W bazylice Katedralnej we Włocławku Chór Filharmonii Narodowej z Warszawy wystąpił z uroczystym koncertem w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielny wieczór 18 listopada, w szczelnie wypełnionej świątyni, zebrani wysłuchali utworów polskich i zagranicznych kompozytorów. Biskup Włocławski Wiesław Mering, który objął koncert swoim patronatem, podziękował na ręce dyrektora Chóru, pana  Bartosza Michałowskiego za dobór programu i mistrzowskie wykonanie arcydzieł muzyki klasycznej. Sponsorem koncertu był ANWIL S.A. „To było najwyższe rangą wydarzenie obchodów stulecia odzyskania niepodległości w całym województwie” – stwierdził w swoim wystąpieniu Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Ważnym momentem wieczoru było także wręczenie ks. bp. Wiesławowi Meringowi „Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości” nadanego przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Uroczystego aktu dokonał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. „Przyjmuję to odznaczenie jako wyraz uznania nie dla siebie, ale dla całego Kościoła Włocławskiego, za wkład pokoleń biskupów i księży, którzy dla niepodległej Polski i Polaków pracowali” – podkreślił bp Mering w odpowiedzi na przyznane wyróżnienie.

Na kilka godzin wcześniej przychodzili do katedry pierwsi melomani, by zająć sobie dobre miejsca i móc wysłuchać koncertu. Im było bliżej jego rozpoczęcia, tym szczelniej wypełniała się katedra, nie tylko włocławianami, ale również osobami spoza miasta, czy diecezji. Zajęte były nawy katedry i boczne kaplice. – Jesteśmy z Kalisza. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o tym koncercie, od razu zaplanowaliśmy sobie przyjazd do Włocławka – mówi jedna z uczestniczek. Dla przykładu, z Kłodawy przyjechał cały chór parafialny, by uczcić w najlepszy z możliwych sposób swoje patronalne święto św. Cecylii. – Tak wypełnioną katedrę widziałem ostatnio w latach siedemdziesiątych – dzielił się swoimi przemyśleniami pan Włodzimierz, mieszkaniec Włocławka.

Prowadzący koncert, redaktor Grzegorz Miśtal z TVP, wprowadził słuchaczy w historię katedry i diecezji włocławskiej, poszerzając ją o perspektywę wkładu włocławskich duchownych w budowanie i kształtowanie niepodległej Polski. Wymienił Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, bł. biskupa Michała Kozala wraz z pomordowanymi podczas II wojny światowej księżmi diecezji, i bł. księdza Jerzego Popiełuszkę. Przypomniał o wkładzie Włocławka w wojnę z bolszewikami w 1920 roku.

Potem brzmiała już tylko muzyka. Zaintonowane „Gaude Mater Polonia” rozbrzmiało niezwykle podnośnie głosami 60-osobowego Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą jego dyrektora Bartosza Michałowskiego. Następnie w składzie kameralnym a capella wykonane zostały dwa szesnastowieczne utwory: „Już się zmierzka” Wacława z Szamotuł i „O gloriosa Domina” Mikołaja Zieleńskiego. W pełnym składzie chóru a capella wybrzmiały wybrane pieśni kościelne Henryka Mikołaja Góreckiego. Gdy za organami zasiadł Jakub Pankowiak wykonane zostało „Adoramus te, Domine” Jana Adama Maklakiewicza, a następnie monumentalne dzieło Feliksa Nowowiejskiego Psalm 136 „Ojczyzna” w przekładzie Jana Kochanowskiego. „Jeżeli cię zapomnę Jeruzalem, ojczyzno ma” – te słowa długo jeszcze dźwięczały w murach 600-letniej katedry, gdy trwała przerwa po pierwszej części koncertu.

O ile w pierwszą część można określić jako ukazanie wkładu polskich kompozytorów w budowanie kultury narodowej i europejskiej, o tyle w drugiej części filharmonicy zaprezentowali dzieła wielkich kompozytorów europejskich. „Msza Koronacyjna C-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem chóru i solistów odkryła nie tylko geniusz kompozytorski, ale także maestrię artystów z Chóru Filharmonii Narodowej. Po tak wzniosłym dziele, zebrani w katedrze delektowali się „Ave verum” Mozarta, a także przepięknym „Jesus bleibet meine Freude” z jednej z kantat Jana Sebastiana Bacha. Kulminacją koncertu stało się wykonanie „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla. Długimi owacjami publiczność dziękowała artystom z Warszawy. – Takiego koncertu we Włocławku jeszcze nie było. Oby to był początek tej klasy wydarzeń w naszym mieście – dzielili się na gorąco mieszkańcy Włocławka dodając, że dwie godziny spędzone w katedrze minęły jak chwila.

Po podziękowaniach ze strony ks. bp. Wiesława Meringa nastąpił jeszcze jeden moment zwieńczający patriotyczny charakter koncertu – Chór Filharmonii Narodowej wraz z wszystkimi osobami zebranymi w katedrze odśpiewał „Boże, coś Polskę”. Niektórym trudno było ukryć wzruszenie: - Najbardziej poruszyło mną to, że wszystkimi głosami, razem z takim chórem, mogłem zaśpiewać tę pieśń. Jak ona brzmiała w tej katedrze! – mówił po koncercie pan Jarosław.

Padły też szczególne podziękowania ze strony bp. Meringa i maestro Michałowskiego dla ks. kanclerza Artura Niemiry, który był pomysłodawcą i z ramienia Kurii Diecezjalnej we Włocławku organizatorem całego przedsięwzięcia oraz dla sponsora – ANWIL S.A., na ręce pani prezes Agnieszki Żyro.

Wśród honorowych gości, oprócz księży biskupów Wiesława Meringa i Stanisława Gębickiego, znaleźli się: Agnieszka Żyro prezes Zarządu ANWIL S.A. – głównego sponsora koncertu wraz z członkami Zarządu, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, wicewojewoda Józef Ramlau, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, posłowie: Joanna Borowiak i Łukasz Zbonikowski, wicemarszałek województwa  kujawsko-pomorskiego Aneta Jędrzejewska, wiceprezydent miasta Włocławek Barbara Moraczewska oraz wysokiej rangi przedstawiciele duchowni diecezji włocławskiej.