Konferencja pt.: „Być Polakiem - duma i powinność” we Włocławku


25 kwietnia 2019 r., tekst: Mariola Rakiewicz; foto: Grzegorz Ziółkowski

Konferencja pt.: „Być Polakiem - duma i powinność” we Włocławku

24 kwietnia br., w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku, odbyła się trzecia konferencja z cyklu Dyskusje o państwie, prawie i moralności, zorganizowana przez Akcję Katolicką. Wydarzenie, które wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, honorowym patronatem objął biskup włocławski Wiesław Mering.
 
Podczas konferencji  główny wykład „Być Polakiem – duma i powinność” wygłosił dr Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu przedstawił historię polskich ruchów patriotycznych począwszy od okresu sprzed I wojny światowej do lat 90. „Następuje atak na Kościół, jakiego nie było w latach 90. Mam na myśli m. in. film „Kler” - i mamy do czynienia z bezpośrednim atakiem na rodzinę i dzieci: seksualizacja dzieci, ten cały ruch LGBT, gender. (…) To jest importowane, ale one dzisiaj rzeczywiście zagrażają naszej tożsamości, naszemu narodowi, jego dalszemu trwaniu i wobec tego polskiemu państwu” - podkreślił J. Kaczyński. Wskazując na wielką wartość wolności, Prezes Prawa i Sprawiedliwości stwierdził: „Polska musi pozostać wyspą wolności, prawdziwej wolności słowa, wolności religijnej i prawdziwej wolności, politycznej”.
 
Wystąpienie byłego Premiera poprzedziły dwa referaty wprowadzające: „Pamięć i tożsamość” dr. nauk prawnych Filipa Rakiewicza oraz „Prawda i sprawiedliwość” redaktora Krzysztofa Ziemca.
 
Pierwszy z nich przybliżył zgromadzonym zagadnienia związane z narodową świadomością oraz rolą historii i pamięci społecznej. Prelegent w swojej wypowiedzi odniósł się m.in. do wypowiedzi o „polskich obozach koncentracyjnych”  jako przykładu naruszenia dobra osobistego w postaci poczucia tożsamości narodowej.
 
W drugim referacie, dziennikarz TVP, korzystając z własnego dorobku doświadczenia, mówił o potrzebie dążenia do prawdy, do lepszego życia publicznego i debaty publicznej wolnej od nienawiści i tzw. hejtu. Jako ojciec dorastających dzieci odniósł się również do współczesnych zagrożeń dla rozwoju i przyszłości młodego pokolenia Polaków oraz rodzin.
 
Na zakończenie, Pasterz Diecezji, dziękując za wyjątkowe spotkanie organizatorom i uczestnikom konferencji, powiedział: „niech Bóg pozwoli nam zrealizować te wizje, te zamiary, które uważamy za najważniejsze dla naszej Ojczyzny. (…) Wiele zależy od tego, kogo w życiu spotkamy, kto zostaje postawiony przez Pana Boga na naszej życiowej drodze. To spotkanie to nie jest tylko wymiana informacji, ale umiejętność zarażenia tego, kogo się spotyka tymi wartościami, tymi treściami, które są drogie sercu mówiącego. W tym sensie dziękuję za spotkanie, które się tu odbyło. Wychodzimy stąd inni. Myślimy o sprawach, co do których wydawało nam się, że mamy całkiem niezłe pojęcie, nieco inaczej. Wychodzimy ubogaceni refleksjami, którymi panowie zechcieli się z nami podzielić”.