Kwietne dywany w Spycimierzu na skalę światową - rekomendacja UNESCO


22 listopada 2021 r., ks. Tobiasz Winnicki

Kwietne dywany w Spycimierzu na skalę światową - rekomendacja UNESCO

Podczas obrad Komisji UNESCO w dniach 15-18 listopada w Paryżu ogłoszono długo oczekiwany przez parafian Spycimierza dokument, który zawiera wstępną decyzję w sprawie wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO w sposób pozytywny zaopiniowała wniosek złożony przez Ministerstwo Kultury, by tradycja układania kwietnych dywanów została wpisana na ową listę. Przypomnijmy, że wniosek o wpis na listę UNESCO złożył w imieniu parafian spycimierskich Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego prof. Piotr Gliński, dnia 30 marca 2020 r. Wcześniej, w 2018 r., tradycja została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
 
Komisja UNESCO zarekomendowała wpis na światową listę 36 tradycji z całego świata, w tym Tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała w parafii Spycimierz. Parafii Spycimierz, diecezji włocławskiej wraz z parafiami diecezji opolskiej – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu, weszły w skład do wpisu na listę UNESCO, ponieważ reprezentują podobną historię. Komisja nie tylko rekomendowała wpis na listę, lecz umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych tradycji - dzieł sztuki.
 
Tradycja układania kwietnych dywanów zapisana jest w rekomendacji pod numerem 8b „Rozpatrzenie nominacji do wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości”. Zaś dokładny wpis tradycji ze Spycimierza i miast partnerskich brzmi: Flower carpets tradition for Corpus Christi processions („Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała”).
 
Przewodnicząca Komisji UNESCO dr Ľubica Voľanská ze Słowacji dokładnie analizowała wniosek. Oprócz obszernego formularza w języku angielskim zawierał on własnoręcznie podpisane zgody mieszkańców (depozytariuszy tradycji), listy poparcia, zestaw zdjęć i film wideo. Komisja obradowała czterokrotnie, by w najdrobniejszych szczegółach omówić każdą nominację. W rezultacie 36 wniosków otrzymało pozytywne oceny, 11 zwrócono do poprawy, a jeden oceniono negatywnie.
 
Choć rekomendacje są już znane, to na oficjalne ogłoszenie decyzji o wpisie trzeba poczekać do grudnia. Nastąpi to podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury, który odbędzie się w dniach 13-18 grudnia w Paryżu.
 
17 grudnia br., po ogłoszeniu werdyktu, w kościele parafialnym w Spycimierzu odbędzie się konferencja i uroczystość związana z wpisem na światową listę UNESCO.