Licheń: III Kongres Nowej Ewangelizacji Diecezji Włocławskiej

14 października 2018 r.

Licheń: III Kongres Nowej Ewangelizacji Diecezji Włocławskiej

13 października 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbył się III Kongres Nowej Ewangelizacji Diecezji Włocławskiej poświęcony tematowi „Jedność wspólnot w dziele Nowej Ewangelizacji”.

Celem spotkania było zjednoczenie, wspólna modlitwa oraz wymiana doświadczeń księży oraz indywidualnych osób świeckich z naszej diecezji - członków wspólnot, ruchów, którym leży na sercu ewangelizacja.

Program rozpoczęła wspólna modlitwa uwielbienia, po której uczestnicy wysłuchali zaproszonych prelegentów. Na wstępie ks. dr Przemysław Sawa, Dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej, członek Krajowej Rady Dyrektorów Szkół Nowej Ewangelizacji, podzielił się swoim bogatym doświadczeniem ewangelizatora, rozpalił serca zebranych do większego zaangażowania się w to podstawowe zadanie, jakie przed Kościołem postawił Pan Jezus oraz przekazał słuchaczom wiele bardzo praktycznych wskazań w tej materii.

Następnie przemówił ks. bp Wiesław Mering, który objął Kongres patronatem honorowym. Pasterz Diecezji zwrócił uwagę na moment w którym znajduje się Kościół, wymieniając Synod o młodzieży, miesiąc poświęcony Maryi – Gwieździe Nowej Ewangelizacji; wspomniał także o roli świeckich w Kościele, podziękował w imieniu księży proboszczów za wysiłek podejmowany przez wspólnoty funkcjonujące przy parafiach oraz zaprosił zebranych do angażowania się w zbliżające się wydarzenia organizowane w diecezji, udzielając na koniec wszystkim uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, wieloletni koordynator ekipy Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej – Przystanek Jezus, mówił z kolei, budując jednocześnie w zebranych coraz większe pragnienie jedności w Kościele Chrystusowym, m.in. o potrzebie kerygmatycznego myślenia, o sensie i wartości jedności, o przeszkodach stojących na jej drodze, jak i o praktycznych środkach do jej budowania.

Całość zakończyła uroczysta Msza Święta, w ramach której Słowem Bożym z uczestnikami podzielił się ks. dr Adam Bajorski MSF – Referent ds. Duszpasterstwa Rodzin, kapłan od lat zaangażowany w działania ewangelizacyjne w naszej diecezji.

Jednym z owoców tego diecezjalnego spotkania będą opracowane wnioski zebrane podczas prac w grupach oraz materiały prezentowane w ramach prelekcji, które zostaną rozesłane do jego uczestników drogą mailową, a także nagrania, które zostaną udostępnione na serwisie Youtube.