Licheń: spotkanie formacyjne organistów z diecezji włocławskiej


26 września 2018 r., tekst i foto: ks. Józef Nowak

Licheń: spotkanie formacyjne organistów z diecezji włocławskiej

W poniedziałek, 24 września, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbyło się spotkanie formacyjne organistów odpowiedzialnych za liturgię i kulturę muzyczną w parafiach diecezji włocławskiej połączone z wykładami podnoszącymi kwalifikacje muzyków kościelnych.
 
W tegorocznym spotkaniu wzięło udział 79 organistów. Spotkanie miało charakter teoretyczno-warsztatowy.
 
Pan profesor Waldemar Gawiejnowicz, wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na przykładzie twórczość Feliksa Nowowiejskiego ukazał patriotyczne przesłanie kompozytora dla następnych pokoleń Polaków oraz umiejętność wykonywania pieśni patriotycznych w liturgii.
 
Ks. prałat Zbigniew Szygenda podjął temat „Organista pośród parafian”. Jak podkreślił prelegent, organista należący do najważniejszych ludzi we wspólnocie parafii, powinien być wiernym synem Kościoła, człowiekiem ogromnej kultury i dobrego wychowania, wrażliwy na sprawy finansowe i oszczędny w wydatkach, poszerzający repertuar o wartościowe pieśni, zaangażowany w liturgię.
 
Pan profesor Zbigniew Piątkowski w swoim wykładzie mówił o szczegółowych obowiązkach organisty, do których należy: towarzyszenie na organach w śpiewie wiernych oraz jego prowadzenie podczas obrzędów liturgicznych zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami kościelnymi, poprawne wykonywanie wartościowej muzyki organowej podczas liturgii, jak i poza nią, zgodnie z obowiązującymi przepisami, prowadzenie chóru lub scholi liturgicznej, nauczanie wiernych śpiewu, przygotowanie psałterzystów do liturgii, dbanie o stan techniczny organów, a w razie potrzeby zgłaszanie proboszczowi parafii konieczności przeprowadzenia prac związanych ze strojeniem lub przeglądem technicznym instrumentu, zachowanie w należytym stanie kontuaru organów (dbanie o jego czystość, zamykanie pokrywy po każdym graniu i wyłączanie kluczy registrowych) i utrzymanie porządku na chórze.
 
Ks. prałat Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej podjął temat miłości do Ojczyzny, która jest wymogiem moralności chrześcijańskiej. Ojczyzna to społeczność najbliższa każdemu człowiekowi po rodzinie, to jedność kulturowa, historyczna i moralna. Patriotyzm natomiast to troska o Ojczyznę, poznawanie jej kultury, historii oraz duma z Ojczyzny.
 
Spotkanie w całości odbyło się w Sali Królewskiej znajdującej się obok kościoła pw. św. Doroty. Na koniec o godz. 15.00 organiści wspólnie modlili się podczas Mszy św. w licheńskiej świątyni parafialnej. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kanclerz Artur Niemira.
 
Organizatorem spotkania był ks. prałat Józef Nowak, diecezjalny Duszpasterz Pracowników Kościelnych Diecezji Włocławskiej.