Młodzi diecezjanie pielgrzymowali do Lichenia

27 września 2018 r., tekst: ks. PP; foto: ASK

Młodzi diecezjanie pielgrzymowali do Lichenia

Blisko sześć tysięcy młodych ludzi z diecezji włocławskiej zgromadziło się  27 września br. w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym na dorocznej pielgrzymce gimnazjalistów. Spotkanie było wyjątkowe pod dwoma względami: po raz ostatni zgromadziła się na nim młodzież gimnazjalna, a po raz pierwszy uczestniczyli w niej uczniowie klas VIII szkół podstawowych. Zgodnie z hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” wraz ze swoimi opiekunami wspólnie modlili się i prosili Ducha Świętego o potrzebne dary w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie przy dzwonnicy, gdzie po krótkim powitaniu i zawiązaniu wspólnoty ewangelizację poprowadził ks. Rafał Krauze MIC wraz z młodymi ze wspólnoty Kecharitomene Młodzieżowego Ośrodka Licheńskiego. Nie zabrakło katechezy, ewangelizacyjnej dramy, świadectw oraz religijnego tańca i śpiewu prowadzonego przez zespół Jordan ze Zduńskiej Woli. Pierwsza część pielgrzymki zakończyła się przyjęciem Jezusa jako Pana i Zbawiciela przez zgromadzoną młodzież.

Kulminacją spotkania była msza św. w bazylice licheńskiej. Poprzedziła ją katecheza z podprowadzeniem do sakramentu pokuty i pojednania. Tegorocznej Eucharystii przewodniczył  ks. bp Wiesław Mering. Homilię wygłosił ks. Rafał Krauze, który nawiązując do fragmentu Ewangelii zwrócił uwagę, że w budowaniu relacji z Jezusem ważne jest Jego poznanie i zakochanie w Nim. Tradycyjnie liturgię przygotowała młodzież z poszczególnych rejonów diecezji włocławskiej (par. Piotrków Kujawski, Kazimierz Biskupi i św. Urszuli Ledóchowskiej z Sieradza) oraz diecezjalna asysta ministrantów. Na zakończenie mszy św. przedstawiciele młodzieży dokonali zawierzenia swojego życia Matce Bożej.

Ostatnim elementem tegorocznej pielgrzymki było wspólne spotkanie młodych przy posiłku obok dzwonnicy przygotowanym dla wszystkich przez Ojców Marianów.

Kolejna pielgrzymka młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z diecezji włocławskiej obejmować będzie VIII klasy szkoły podstawowej i przypadnie w poniedziałek, 30 września 2019 r.