Muzeum Diecezjalne: inauguracja wystawy fotograficznej

7 października 2019 r., teskt: ks. AT; foto: ks. JG

Muzeum Diecezjalne: inauguracja wystawy fotograficznej

„Byłem tu – Jezus. Turcja kolebką chrześcijaństwa”, taki tytuł nosi wystawa fotografii ks. prał. dr. Janusza Bartczaka prezentowana w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Została ona uroczyście zainaugurowana 7 października. Świadkami tego wydarzenia byli: biskup włocławski Wiesław Mering, ks. bp Stanisław Gębicki, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego z księżmi moderatorami i wykładowcami, uczniowie i nauczyciele ZSK im. Jana Długosza oraz rodzice i przyjaciele autora fotografii.

Wszystkich zgromadzonych powitał ks. Zbigniew Łukasik, dyrektor muzeum. Następnie, w tematykę wystawy wprowadził ks. Bartczak. Wyjaśniając tytuł ekspozycji zaznaczył, że choć Jezus nie chodził po ziemi tureckiej, jednak, jak podaje Konstytucja o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II: Jezus obecny jest w Kościele pod postaciami eucharystycznymi, w sakramentach, słowie (por. KL 7). Taką właśnie obecność Jezusa starał się uchwycić fotograf. Przypomniał również znaczenie Turcji dla chrześcijaństwa: tutaj swoje listy pisał św. Paweł oraz działał św. Jan Apostoł. Apokaliptyczne listy do siedmiu Kościołów adresowane są do ówczesnych wspólnot chrześcijańskich działających na terenie obecnej Turcji. Podkreślił również, że to właśnie z tego kraju rozprzestrzeniło się chrześcijaństwo na kontynent europejski. Autor podziękował swoim rodzicom i przyjaciołom, którzy przyczynili się do rozpoznania pasji którą pielęgnuje i rozwija.

Następnie głos zabrał ks. bp Wiesław Mering wskazując na bogactwo architektoniczne Turcji, które od wieków zachwyca podróżujących. „Są dwa miejsca, które trzeba zobaczyć koniecznie: Ziemia Święta, jako kolebka chrześcijaństwa i Turcja, która jest szczególnym punktem rozwoju religii Jezusowej”. Z uznaniem wypowiadał się o autorze niezwykłych fotografii, które przenoszą do miejsc oddających lokalny klimat. Na zakończenie Pasterz Diecezji życzył wszystkim odwiedzającym wystawę, aby stała się ona przyczynkiem do poszukiwania prawdy i piękne, uchwyconych na klatkach fotografii.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc. Wstęp wolny.