Najważniejsze wydarzenia mijającego roku: 100-lecie Bitwy Warszawskiej

31 grudnia 2020 r.

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku: 100-lecie Bitwy Warszawskiej

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa uczczono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.

Wraz z Pasterzem Diecezji, wokół ołtarza zgromadzili się: ks. bp Stanisław Gębicki, duchowieństwo, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe oraz liczni czciciele Matki Bożej.

Niecodzienne wydarzenie rozpoczęło się przed bazyliką katedralną, gdzie ks. bp Mering dokonał poświęcenia tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Następnie księża oraz wierni udali się do świątyni, by podczas Mszy św. modlić się w intencji Ojczyzny.

W homilii ks. bp Mering ukazał znaczenie uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej oraz obecność Maryi w wydarzeniach z 1920 r. W tym kontekście homilista podkreślił, że w czasie wojny Polsko-bolszewickiej „cała Polska szturmowała niebo, aby Bóg chronił niepodległość”. Ukazując zaś rolę Kościoła w dziejach Ojczyzny, hierarcha podkreślił, że ,,Kościół w trudnych momentach zawsze był z narodem: razem cierpiał prześladowania i cieszył się zwycięstwami”.

Pasterz Diecezji wspomniał także przeżywaną w tym roku 100. Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który podczas jednej ze swoich pielgrzymek wypowiedział słowa: „noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych którzy walczyli z najeźdźcą i wygrali płacąc za to swoim życiem”. W tym kontekście homilista przytoczył poruszający fragment listu, jaki napisał młody żołnierz do swojej matki: „Nie jeden ja taki syn i nie jedna ty taka matka biedna a Polska tylko jedna.”

W dalszej części rozważania, Ksiądz Biskup przypomniał Mariofanię która miała miejsce podczas wojny w 1920 r. Dlatego Polacy zwycięstwo nad bolszewikami zawdzięczają Matce Bożej, a Bitwa Warszawska określana jest mianem Cudu nad Wisłą. Ponadto, wydarzenie to jest lekcją dla współczesnych, że „nadzieję, pocieszenie, siłę, wiarę i wolę pracy dla Ojczyzny od Matki Bożej trzeb czerpać”, mówił ks. bp. Mering, zawierzając Jej Matczynej opiece teraźniejszość i przyszłość Polski. „Obleczona w słońce, Gwiazdo zaranna, ucz nas miłości do kraju, służby Ojczyźnie, przebaczenia i próbuj nas nauczyć wzajemnego porozumienia. Zjednocz nas, tak jak nas zjednoczyłaś w 1920 r. dla spraw największych. Naucz nas wyrzucać z serca nienawiść i zazdrość. Naucz nas być dziećmi Twymi”, zakończył Pasterz Kościoła włocławskiego.