Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – rzymska wizyta bp. Wiesława Meringa pod znakiem „Trzech Papieży”


30 grudnia 2017 r., ks.jb/KAI

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – rzymska wizyta bp. Wiesława Meringa pod znakiem „Trzech Papieży”

Audiencja u Ojca Świętego Franciszka i u Papieża Benedykta XVI oraz Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II – tak wyglądała wizyta bp. Wiesława Meringa w Rzymie, jaką biskup włocławski odbył w dniach od 4 do 6 kwietnia. Biskup poprosił o szczególne błogosławieństwo dla swojej pasterskiej posługi, dla wszystkich księży, osób zakonnych i świeckich tworzących diecezję włocławską, na co Ojciec Święty Franciszek chętnie odpowiedział.
 
Bp Mering uczestniczył 5 kwietnia w audiencji generalnej papieża Franciszka. Po audiencji biskup włocławski osobiście podziękował papieżowi za przewodniczenie Światowym Dniom Młodzieży w Polsce. Franciszek powiedział, że pamięć o wydarzeniach w Krakowie jest w nim ciągle żywa, a świadectwo wiary zwłaszcza młodych Polaków zrobiło na nim ogromne wrażenie.
 
Biskup włocławski wspomniał też o aktualnych sprawach diecezji włocławskiej i złożył życzenia z racji niedawnej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. Poprosił też o błogosławieństwo dla swojej pasterskiej posługi, dla wszystkich księży, osób zakonnych i świeckich tworzących rodzinę diecezjalną.
 
Tego samego dnia bp Mering został przyjęty na prywatnej audiencji u papieża seniora Benedykta XVI w jego mieszkaniu położonym w Ogrodach Watykańskich. Biskup włocławski podziękował mu za dobro, jakie wniósł w Kościół swoim inspirującym nauczaniem, gorącą modlitwą oraz pełną miłości i pokory postawą, zwłaszcza w trudnych momentach jego najnowszej historii, jak również w imieniu całej diecezji przekazał życzenia z racji zbliżających się 90. urodzin.
 
Ojciec Święty otrzymał od bp. Meringa ikonę św. Józefa, napisaną specjalnie na tę okazję przez ks. dr. Marka Raszewskiego, a także materiały promujące ogólnopolskie sympozjum naukowe „Benedykt XVI i liturgia”, odbywające się 20 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu. Papież odwdzięczył się dedykacją wpisaną w pierwszokomunijny pamiętnik Księdza Biskupa z 1952 r. oraz wręczył gościom pamiątkowe medale. Półgodzinna wizyta, pełna ciepła i serdeczności, zakończyła się indywidualnie udzielonym błogosławieństwem oraz wspólną fotografią.
 
Biskup włocławski modlił się także podczas liturgii, której przewodniczył przy grobie św. Jana Pawła II, kilka dni po dwunastej rocznicy śmierci papieża Wojtyły. Zwyczaj czwartkowych mszy sprawowanych w języku polskim przy grobie Papieża zapoczątkował ks. abp Konrad Krajewski już w pierwszych dniach po Jego śmierci.
 
W wygłoszonej homilii bp Mering skupił się na wartości przymierza, jakie Bóg zechciał zawrzeć z każdym człowiekiem. Ta wyjątkowa więź – mówił biskup włocławski – oparta na przyjaźni i miłości zapoczątkowanej w sakramencie chrztu św., najpełniej realizuje się i umacnia w czasie każdej Eucharystii.