„Ojcze z niebios” na 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

4 maja 2019 r.

„Ojcze z niebios” na 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

W niedzielę 5 maja w kościołach diecezji włocławskiej zostanie odśpiewany utwór „Ojcze z niebios”, do którego muzykę skomponował Stanisław Moniuszko. W ten sposób diecezja włącza się w inicjatywę Prezydenta RP Andrzeja Dudy związaną z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora, dyrygenta oper, orkiestr symfonicznych i chórów oraz pedagoga. Ogólnopolskie obchody upamiętniające rocznicę urodzin „ojca opery polskiej” odbędą, się w niedzielę 5 maja br.

Doceniając znaczenie twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich dla naszej kultury, również w dziedzinie muzyki sakralnej, Pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zwrócił się do ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP, z prośbą, o rozważenie możliwości skierowania do wszystkich diecezji w Polsce zachęty, aby w niedzielę 5 maja br., podczas wszystkich Mszy Świętych lub po ich zakończeniu, odśpiewać utwór „Ojcze z niebios”, do którego muzykę skomponował właśnie Stanisław Moniuszko, piastujący w latach 1840 - 1858 posadę organisty w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostola Ewangelisty w Wilnie.

Biskup Włocławski Wiesław Mering poparł tę inicjatywę i zachęcił, aby we wszystkich kościołach diecezji w niedzielę 5 maja odśpiewano pieśń „Ojcze z niebios”.