Pamiętny dzień dla szkoły rolniczej w Kowalu

1 października 2021 r., tekst: ks. Mateusz Markowski, Arkadiusz Ciechalski, foto: Arkadiusz Ciechalski

Pamiętny dzień dla szkoły rolniczej w Kowalu

Dnia 1 października br. miało miejsce uroczyste poświęcenie sali gimnastycznej wraz z pracowniami gastronomicznymi w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego  w Kowalu.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. kan. dr Piotr Głowacki, proboszcz parafii św. Urszuli w Kowalu, a koncelebrował ks. Mateusz Markowski, katecheta w tejże szkole. Następnie miało miejsce poświęcenie obiektu przez głównego celebransa. Świadkami wydarzenia byli przedstawiciele władz państwowych – z Robertem Jakubikiem, dyrektorem Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – samorządowych i oświatowych, rodzice, uczniowie i przyjaciele placówki oświatowej.

W swoim wystąpieniu Andrzej Zdrojewski, dyrektor szkoły, podkreślił, że obecność tak licznych i ważnych osobistości „jest wielkim wyróżnieniem i wyrazem głębokiej wdzięczności, że wspólnie możemy obchodzić dzisiejszą uroczystość.” Przybliżył także historię szkoły i długą drogę do zrealizowania budowy sali sportowej, którą rozpoczął poprzedni dyrektor szkoły – Wojciech Rudziński. Prace budowlanie rozpoczęto w 2016 r.

Szkoła rolnicza w Kowalu istnieje od roku 1974. Jej pierwszym dyrektorem była Maria Pankiewicz. Szkoła jest bardzo prężnie działającą placówką oświatową. Obecnie uczy się tu 375 uczniów i słuchaczy. Szkoła posiada nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze oraz sprzęt do nauczania rolnictwa precyzyjnego. Nie zapomina się w niej także o kultywowaniu wielowiekowych tradycji. Szkoła posiada bowiem bogato wyposażone muzeum, gdzie eksponowane są artefakty związane z dziedzictwem materialnym Kujaw wschodnich i prowadzone są zajęcia z tej tematyki.