Piaśnicka Msza Żałobna (zaproszenie)

25 lutego 2020 r.

Piaśnicka Msza Żałobna (zaproszenie)

Piaśnicka Msza Żałobna
29 lutego 2020
godz. 19.00

W Piaśnicy, małej kaszubskiej wiosce położonej niedaleko Wejherowa, pomiędzy październikiem 1939 a kwietniem 1940 Niemcy zamordowali od 12 do 14 tysięcy ludzi. Piaśnicka Msza Żałobna została napisana dla uczczenia 80-tej rocznicy tego ludobójstwa.

Msza jest swoistym epitafium pamięci ludzi, którzy zostali pomordowani w lasach piaśnickich, bo… byli Polakami. Utwór jest wykonywany po polsku, kaszubsku i po łacinie. Kompozycja ta ma charakter 9-częściowego Requiem podług obrządku rzymskiego. Choć tekst swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis (Mszy za zmarłych), to jednak symboliką opowiadaną słowem hołdu i czci określa jej najważniejsze fragmenty (Sanctus, Agnus Dei). 9 części to tak naprawdę 9 tematów muzycznych (o charakterze pieśni, psalmu, etc.), a wszystkie razem są skupione wokół jednego lasu-cmentarza.

WYKONAWCY:
Chóry: Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo), Strzelenka (Tuchom), Viola (Gdynia)

Dyrygent: Magdalena Stenka
Warto wspomnieć o historycznych związkach diecezji włocławskiej z Pomorzem - prawie przez VII wieków (aż do początku wieku XIX), część Pomorza (w tym Wejherowo), należała do diecezji włocławskiej (w tamtym okresie nazywanej kujawsko-pomorską).

WSTĘP WOLNY

więcej informacji: http://muzeum.diecezja.wloclawek.pl/piasnicka-msza-zalobna/?preview=true