Pielgrzymi z Łotwy w sieradzkiej kolegiacie

12 marca 2018 r., Zdjęcia i tekst: ks. Krzysztof Mętlewicz

Pielgrzymi z Łotwy w sieradzkiej kolegiacie

W sobotę, 10 marca br., ponad czterdziestoosobowa grupa łotewskich pielgrzymów zwiedzała sieradzką perłę świętości. Inicjatorem tej duchowej podróży ks. dr Aleksandr Stepanovs, który przygotowując dla swoich parafian pielgrzymkę po polskich miejscach świętych, wpisał tam również sieradzki kościół farny.

Pielgrzymów oprowadzał proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. inf. Marian Bronikowski. Pielgrzymi mieli możliwość przespacerować się po starym rynku, zetknąć się z epitafium poległych Żydów i Polaków, by następnie poznać szczegółowo wnętrze sieradzkiej świątyni farnej.

Ks. Proboszcz najpierw zapoznał słuchaczy z historią i architekturą świątyni, by chwilę później poprowadzić duchową ekspedycję do kaplicy Matki Bożej. Tam łotewscy goście z zachwytem podziwiali relikwiarz-klęcznik, odlew dłoni św. Jana Pawła II, czy okazałą figurę Matki Bożej w Jej wizerunku z Fatimy.

Na zakończenie zwiedzania Ks. Infułat opowiedział słuchaczom o kulcie związanym ze św. Józefem, którego widocznym symbolem jest piękny sieradzki wizerunek Opiekuna Św. Rodziny w bocznym ołtarzu. Pielgrzymi, zachęceni świadectwem sieradzkich pokoleń, które zawierzały św. Józefowi swoje radości, troski i problemy, postanowili zawierzyć się Przesławnemu Orędownikowi, czyniąc uroczysty wpis do złotej księgi wdzięczności za Jego nieustanne wsparcie.