Pielgrzymka maturzystów diecezji włocławskiej na Jasną Górę

21 marca 2023 r., ks. AT

Pielgrzymka maturzystów diecezji włocławskiej na Jasną Górę

Ponad 850 młodych ludzi z diecezji włocławskiej modliło się na Jasnej Górze, w pierwszym dniu diecezjalnej pielgrzymki maturzystów, która odbywa się w dniach 21-22 marca, pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

W pierwszym dniu do Częstochowy przybyli uczniowie ostatnich klas szkół średnich, wraz z wychowawcami i katechetami, z rejonu konińskiego. Gościem specjalnym tegorocznego spotkania jest ks. Adam Kłonowski, prezbiter diecezji włocławskiej, student UKSW.

Doroczne modlitewne spotkanie rozpoczęła konferencja, w której ks. Kłonowski ukazał Kościół, który jest wspólnotą żywą, budowaną przez każdego ochrzczonego człowieka. Duchowny zachęcił młodych, by myśląc o Kościele nie skupiali się na tym co zewnętrzne, na ludziach, ale na Jezusie Chrystusie. Prosił też, by następujący po konferencji czas adoracji  Najświętszego Sakramentu wykorzystali na refleksję nad własną relacją z Bogiem.

Po adoracji, połączonej z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty, maturzyści uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach.

Najważniejszym momentem pielgrzymki była Msza św. w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowali prezbiterzy przybyli z młodzieżą na Jasną Górę.

W homilii ks. Kłonowski, kontynuując i rozwijając myśli poruszone podczas konferencji, wyjaśniał młodym, że oni tworzą Kościół i jego obraz zależy od każdego człowieka. – Kiedy zastanawiasz się jaki jest Kościół, spójrz na swoje zdjęcie. Niezależnie od tego jak wyglądasz, tworzysz Kościół i jesteś bogactwem Kościoła; bo nie ważny jest wygląd zewnętrzny, ale dusza człowieka – mówił homilista, zachęcając młodych by zatroszczyli się o swoje relacje z Bogiem.

W tym kontekście wyjaśnił właściwe rozumienie miłości własnej. – Ona nie polega na nieustannym samozachwycie,  ale na stawianiu sobie wymagań – tłumaczył duchowny, zachęcając do formacji m.in. przez lekturę budujących książek i artykułów, które pogłębiają wiedzę i wiarę człowieka.

Jako kolejny przejaw właściwie rozumianej miłości własnej ks. Kłonowski wskazał umiejętność rozpoznawania Bożego natchnienia w sobie oraz znaczenie i rolę wspólnoty, która jest wsparciem dla człowieka.

Zachęcił też słuchaczy, by niezależnie od tego jaką życiową drogę wybiorą, zawsze byli blisko Jezusa.

Na zakończenie bp Wętkowski przypomniał o zbliżającym się nawiedzeniu Matki Bożej w diecezji włocławskiej, które rozpocznie się 22 kwietnia. Zachęcił też do dobrego przygotowania się i przeżycia nie tylko matury, ale także czasu nawiedzenia.

Zwieńczeniem pierwszego dnia pielgrzymowania będzie Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego obrazu, a w kolejnym dniu, 22 marca, podobny dzień przeżywać będą maturzyści z rejonu włocławskiego i sieradzkiego diecezji włocławskiej.

Trwałą pamiątką pielgrzymki są dziesiątki różańca, którą otrzyma każdy uczestnik spotkania maturzystów na Jasnej Górze.