Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej (zapowiedź i zaproszenie)

27 czerwca 2019 r.

W najbliższą niedzielę (30 czerwca) licheńską bazylikę wypełnią dźwięki pierwszego z koncertów Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej. O godzinie 14.30 na największych organach w Polsce zagra twórca ich koncepcji brzmieniowej, prof. Andrzej Chorosiński.

Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej to cykl dziewięciu koncertów, które będą odbywać się tego lata w bazylice licheńskiej. Przy sześciomanuałowym stole gry umieszczonym w prezbiterium bazyliki w kolejne niedziele od 30 czerwca do 25 sierpnia zasiadać będą wybitni europejscy organiści.

Festiwal zainauguruje koncert Andrzeja Chorosińskiego, który 30 czerwca o 14.30 zagra m. in. Toccatę d-moll Jana Sebastiana Bacha, Rondo a-moll Amadeusa Mozarta, Nokturn es-dur op. 9/2 Fryderyka Chopina czy Ave Maria Bacha – Gounoda. Chorosiński w 1972 ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak: Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy katedra św. Patryka w Nowym Jorku, Town Hall w Adelajdzie.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w bazylice w Licheniu. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM – Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei.

Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce: sala Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku, bazylika w Licheniu, kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, kościół parafialny w Polkowicach, w Niemczech, Kanadzie i Japonii. Wraz z organistą Bazyliki św. Piotra uczestniczył w muzycznej oprawie uroczystości kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27.04.2014 r. w Rzymie.

Justyna Zacharek
Biuro Prasowe Sanktuarium