Piotrków Kujawski: bp Mering otworzył i poświęcił Izbę Pamięci

31 października 2019 r., Maria Kucharska

Piotrków Kujawski: bp Mering otworzył i poświęcił Izbę Pamięci

Dnia 31 października br. w parafii św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim miała miejsce niezwykła, podniosła uroczystość upamiętniająca ofiary mordu dokonanego 80 lat temu przez Niemców.

Dzięki staraniom ks. kan. Krzysztofa Gąsiorowskiego, proboszcza parafii został odrestaurowany nagrobny pomnik na cmentarzu. Kolejną inicjatywą księdza proboszcza był kapitalny remont Domu Parafialnego i urządzenie Izby Pamięci poświęconej ofiarom bestialstwa okupanta. Znajduje się w niej m.in. monitor interaktywny dzięki któremu można zapoznać się z biogramami zamordowanych księży oraz historycznymi zdjęciami z życia parafii św. Jakuba opracowanymi przez Ireneusza Kucharskiego.

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą przy grobie ofiar. Następnie księża i wierni, odmawiając Różaniec, procesyjnie przybyli do parku, gdzie przy pomniku pomordowanych położono wieńce i kwiaty. Hołd ofiarom złożyli zaproszeni na uroczystość goście: ks. bp Wiesław Alojzy Mering oraz m.in. senator Józef Łyczak, poseł Joanna Borowiak, wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, a także przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, nauczyciele, strażacy i zgromadzeni wierni.

Kolejnym punktem wydarzenia było poświęcenie Domu Parafialnego oraz  tablicy przed Izbą Pamięci. Aktu tego dokonał Biskup Włocławski.

Przed Eucharystią Jarosław Kołtuniak przestawił rys historyczny dramatycznych wydarzeń sprzed 80 lat . Po krótkiej części artystycznej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Pasterz Diecezji, a koncelebrowana przez proboszczów parafii, z których aresztowano i zamordowano księży: z Bytonia, Witowa, Sadlna, Mąkoszyna, Połajewa, Broniszewa, Piotrkowa.

W homilii Ksiądz Biskup położył nacisk na konieczność zachowania i utrwalenia pamięci o wydarzeniach z historii narodu.

Na zakończenie ks. Gąsiorowski podziękował wszystkim współorganizatorom, a także uczestnikom doniosłej uroczystości, w której uczestniczyli także: orkiestra strażacka, żołnierze, członkowie wspólnot w oryginalnych strojach, poczty sztandarowe.

Ofiary, niemieckiego mordu sprzed 80 lat, to 22 osoby świeckie i 8 księży z Piotrkowa i pobliskich parafii. Kapłanów więziono przez 7 dni w Domu Parafialnym. 31 października około godziny dwudziestej księży i świeckich Niemcy wyprowadzili do pobliskiego parku i zamordowali. W kwietniu 1945 r. dokonano ekshumacji ofiar i uroczyście pochowano we wspólnej mogile na piotrkowskim cmentarzu. Wśród zamordowanych był 26-letni ks. Leon Nowakowski z Bytonia, ogłoszony w 1999 r. przez św. Jana Pawła II błogosławionym w gronie 108 męczenników II wojny światowej.